OFICJALNA STRONA STOWARZYSZENIA

Witryna jest oficjalną stroną Stowarzyszenia i stanowi kontynuację prowadzonej od 2005 roku witryny www.zeromszczacy.kielce.pl.

Jeśli posiadasz ciekawą informację dotyczącą: absolwentów, szkoły, patrona - Stefana Żeromskiego, napisz do nas: zarzad@zeromszczacy.pl lub skorzystaj z formularza kontaktowego.

Wydawnictwa Stowarzyszenia można nabyć w Szkole i w Stowarzyszeniu ( tel. 607765348; 41 367 61 57) oraz w sklepie BIBLIOFIL KIELECKI na Allegro
http://allegro.pl/sklep/15088230_bibliofil-kielecki

 

II edycja Konkursu Fotograficznego

Zapraszamy do udziału w II edycji Konkursu Fotograficznego „Żeromski, Żeromszczacy, Żeromszczyzna”. Zmienił się nieznacznie regulamin. Pragnąc zwiększyć grono uczestników dodaliśmy kategorię skierowana do uczniów szkół ponadpodstawowych.

Kto może wziąć udział w konkursie?

Wszyscy zainteresowani fotografowaniem i tematem.

Hortensje zaczynają czarować swoimi wdziękami

Jeśli posiadasz ogród i bibliotekę, jesteś w posiadaniu wszystkiego. – Cyceron

Nasz kolega Krzysztof Wałecki posiada i jedno i drugie. Dziś zaprosił nas do swojego ogrodu aby pokazać ukochane hortensje. Kwiaty to niezwykle wdzięczne modele do fotografowania, a w obiektywie Krzysztofa zawsze wyglądają pięknie.

Dziękujemy za zdjęcia.

 

UWAGA ZMIANA

Ze względu na zapowiadaną bardzo niebezpieczną pogodę jutrzejszy rajd przekładamy na inny termin!!!!!
https://wydarzenia.interia.pl/kraj/news-superkomorki-burzowe-nad-polska-...

Poznajemy tajniki dziennikarstwa

Dnia 12 czerwca b.r. grupa uczniów pod opieką polonistki, pani Lilli Winiarskiej-Mancini, miała przyjemność uczestniczyć w warsztatach reportersko-dziennikarskich, poprowadzonych przez absolwentkę naszej szkoły panią redaktor Elżbietę Dziewięcką -Mąkosę z TVP3 Kielce. Pierwsze spotkanie dla klas humanistycznych odbyło się w kwietniu, w szkole. Wtedy poznaliśmy podstawy dziennikarstwa. Dowiedzieliśmy się m.in. jak konstruować pytania, jak prowadzić rozmowę, zapoznaliśmy się z zachowaniem przed kamerą. Osoby najbardziej zainteresowane zostały zaproszone na kolejne spotkanie tym razem poza budynkiem szkoły.  Zajęcia te były podzielone na kilka części. Najpierw uczestnicy jako jedni z pierwszych mieli zaszczyt obejrzeć od środka nową siedzibę Telewizji Kielce, znajdującą się przy ulicy Ściegiennego. Budynek ten zachwyca swoją okazałością i nowoczesnością, a uwagę przykuwają szczególnie profesjonalne sale, studia nagraniowe  i neewsroomy, w których przygotowywane będą programy informacyjne. Dalsze zajęcia odbywały się w sali konferencyjnej, gdzie zapoznaliśmy się z praktykami stosowanymi w toku pracy nad programami, oglądanymi przez odbiorców na ekranach telewizorów.

W Paśmie Posłowickim

Obojętnie w którą stronę wyjdziemy z miasta, prędzej czy później trafimy do lasu. Chociaż w mediach „aż huczy” o pełnych koszach grzybów, które rzekomo wynieść można z kieleckich lasów, to na razie spotykamy takie, co do kosza się nie nadają. To purchawki i różnokolorowe, czasem bardzo duże huby. Pięknie kwitną niebieskie dzwonki, białe podkolany i czerwono – różowe lilie, co na przydomek złotogłów mają. Jednak najbardziej i oko i smak cieszą w pełni dojrzałe poziomki. A do tego wszystkiego wdychamy niesamowity zapach lasu – mieszankę woni kwiatów, ściółki, mchów, żywicy...

Zakopane zapomina o Żeromskim i innych ważnych postaciach

Zaskoczył mnie niedawno stan tablicy opisującej dawny pensjonat „Kresy” w Zakopanem w którym mieszkał i działał Stefan Żeromski, gdzie bywały ważne postacie kultury polskiej. Biała farba złuszczyła się z liter w takim stopniu, że trudno cokolwiek odczytać. A tak wyglądała 10 lat temu:

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka nosi imię Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

Od 20 maja 2023 roku Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Kielcach mieszcząca się w dawnym gmachu naszego liceum przy ul. Jana Pawła nosi imię pisarza i absolwenta Liceum Żeromskiego Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.

Na uroczystość nadania imienia przybyła z Neapolu córka pisarza Marta Herling. W wydarzeniu uczestniczyli kieleccy literaci. Wśród gości obecni byli literaturoznawcy, badacze twórczości Herlinga-Grudzińskiego: Zdzisław Kudelski z KUL i Włodzimierz Bolecki z IBL PAN, żeromszczacy, przedstawiciele Stowarzyszenia Absolwentów Liceum. Przybyła też kilkuosobowa delegacja uczniów z naszej szkoły.

Uroczystość rozpoczęła  Msza Św. w intencji Patrona Biblioteki odprawiona przez biskupa Mariana  Florczyka,        w dalszej części uroczystości wystąpiła literaturoznawca dr Irena Furnal z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego wskazując na zasadność wyboru pisarza na patrona Biblioteki, prof. Adam Massalski, nasz kolega absolwent, opowiedział o swoim spotkaniu z pisarzem przed laty w Kielcach, a córka pisarza podzieliła się  emocjami wywołanymi faktem nadania imienia jej ojca bibliotece mieszczącej się w szkole, do której uczęszczał.

Zaproszenie na I Piknik Partyzancki w Kwaterze "Ponurego" - 22.06.2024

Drodzy Żeromszczacy otrzymaliśmy zaproszenie od Żeromszczaków

Konrada Cedro, prezesa Fundacji Rozwoju Regionu Świętokrzyskiego oraz

Jolanty Daniel, współzałożycielki Fundacji a obecnie członka jej rady nadzorczej:

W niewielkich Janowicach w gminie Waśniów w powiecie ostrowieckim przyszedł na świat człowiek, którego życiorys jest jak scenariusz sensacyjnego filmu – Jan Piwnik "Ponury". To legendarny partyzant Armii Krajowej, cichociemny, bohater, którego patriotyzm, odwaga i brawura do dzisiaj budzą podziw. Od kilku miesięcy można ponownie odwiedzać jego rodzinny dom i w tym autentycznym otoczeniu poznawać jego historię.

Mokry tydzień tatrzanski w końcu maja

Kto nastawił się na słońce i upały w końcu maja w Tatrach, ten trafił na codzienne deszcze i burze, a w wyższych partiach na bardzo dużo głębokiego nawet na kilka metrów śniegu (to widać było tam, gdzie utworzyły się szczeliny pomiędzy skałami a śniegiem). Takie zaleganie śniegu w Tatrach do lata jest od dawna raczej normą. Zupełnie inaczej, niż w 1892 roku, kiedy to Stefan Żeromski odczekał do 13 czerwca, aż śniegi zostały tylko w zacienionych żlebach i mógł wreszcie odbyć wycieczkę do Morskiego Oka. Widocznie wówczas klimat w Tatrach był o wiele cieplejszy, niż teraz. Kwiatki klimatem się nie przejmują, kwitną wszędzie – i poniżej śniegów i powyżej, nawet na wysokości ponad 2 tys. m.

J.J.

 

Strony

Subscribe to Żeromszczacy RSS