Poznajemy tajniki dziennikarstwa

Dnia 12 czerwca b.r. grupa uczniów pod opieką polonistki, pani Lilli Winiarskiej-Mancini, miała przyjemność uczestniczyć w warsztatach reportersko-dziennikarskich, poprowadzonych przez absolwentkę naszej szkoły panią redaktor Elżbietę Dziewięcką -Mąkosę z TVP3 Kielce. Pierwsze spotkanie dla klas humanistycznych odbyło się w kwietniu, w szkole. Wtedy poznaliśmy podstawy dziennikarstwa. Dowiedzieliśmy się m.in. jak konstruować pytania, jak prowadzić rozmowę, zapoznaliśmy się z zachowaniem przed kamerą. Osoby najbardziej zainteresowane zostały zaproszone na kolejne spotkanie tym razem poza budynkiem szkoły.  Zajęcia te były podzielone na kilka części. Najpierw uczestnicy jako jedni z pierwszych mieli zaszczyt obejrzeć od środka nową siedzibę Telewizji Kielce, znajdującą się przy ulicy Ściegiennego. Budynek ten zachwyca swoją okazałością i nowoczesnością, a uwagę przykuwają szczególnie profesjonalne sale, studia nagraniowe  i neewsroomy, w których przygotowywane będą programy informacyjne. Dalsze zajęcia odbywały się w sali konferencyjnej, gdzie zapoznaliśmy się z praktykami stosowanymi w toku pracy nad programami, oglądanymi przez odbiorców na ekranach telewizorów. Nasza  wizyta w siedzibie TVP Kielce nie była jednak przypadkowa, bo dotyczyła przedsięwzięcia, jakim jest jubileusz 300-lecia szkoły. Z inicjatywy p. Zofii Pietraszek – prezes stowarzyszenia absolwentów „Żeromszczacy” powstał pożyteczny pomysł, który jednak na razie niechaj pozostanie owiany tajemnicą. W każdym razie odbyła się „burza mózgów” i wraz z panią Redaktor ustaliliśmy wstępny plan działań związanych z naszym projektem.

W warsztatach uczestniczyli uczniowie klasy 1A: Stefania Dudała, Aleksandra Salwa  i Antonina Wojtasiewicz oraz uczniowie klasy 2A: Zuzanna Śrębowata, Zofia Kucharczyk, Marcela Pękala i Kumashi (Igor) Sołkowicz.

Dziękujemy serdecznie Pani Elżbiecie Dziewięckiej Mąkosie za profesjonalnie przeprowadzone warsztatów w nowoczesnej siedzibie TVP i już czekamy na kolejne spotkania.

                                                                  

                           Autor: Zuzanna Śrębowata kl. 2A

 

 

Galeria: