OFICJALNA STRONA STOWARZYSZENIA

Witryna jest oficjalną stroną Stowarzyszenia i stanowi kontynuację prowadzonej od 2005 roku witryny www.zeromszczacy.kielce.pl.

Jeśli posiadasz ciekawą informację dotyczącą: absolwentów, szkoły, patrona - Stefana Żeromskiego, napisz do nas: zarzad@zeromszczacy.pl lub skorzystaj z formularza kontaktowego.

Wydawnictwa Stowarzyszenia można nabyć w Szkole i w Stowarzyszeniu ( tel. 607765348; 41 367 61 57) oraz w sklepie BIBLIOFIL KIELECKI na Allegro
http://allegro.pl/sklep/15088230_bibliofil-kielecki

 

Rok 2025 rokiem Żeromskiego

Sejm ustanowił rok 2025 Rokiem Olgi Boznańskiej, Rokiem Franciszka Duszeńki, Rokiem Antoniego Słonimskiego, Rokiem Stefana Żeromskiego, Rokiem Generała Kazimierza Sosnkowskiego, Rokiem Polskich Bohaterów z Katynia, Charkowa, Miednoje, Bykowni i innych miejsc oraz Rokiem Milenium Koronacji Dwóch Pierwszych Królów w Gnieźnie.

Sejm ustanowił rok 2025 Rokiem Stefana Żeromskiego z powodu przypadającej wówczas 100. rocznicy śmierci pisarza. Żeromski został określony w uchwale „duchowym autorytetem polskiej inteligencji, autorem opowiadań, powieści, dramatów i reportaży, które ukształtowały narodowe myślenie wielu pokoleń Polaków”.

„Stefan Żeromski był twórcą przekonanym o doniosłej funkcji literatury, wierzył bowiem w szczególne posłannictwo pisarza i w jego odpowiedzialność za kształtowanie losu narodu i Ojczyzny” – czytamy w dokumencie.

Niedziela w muzeum - Anna Zawadzka. "Żona" Stefana Żeromskiego

Podczas kolejnego spotkania z cyklu Niedziela w Muzeum Magdalena Del opowie o malarce Annie Zawadzkiej, wieloletniej towarzyszce Stefana Żeromskiego i matce jego jedynej córki, Moniki. Malarka Anna Zawadzka była wieloletnią towarzyszką Stefana Żeromskiego i matką jego jedynej córki, Moniki. Była również ilustratorką dwóch jego powieści, Wiernej rzeki i Urody życia, oraz muzą, której cechy fizyczne pojawiły się u kilku jego literackich bohaterek. To właśnie z nią literat spędził ostatnie, prawdopodobnie najpiękniejsze, lata życia. Po jego śmierci z godnością nosiła miano wdowy po jednym z najwybitniejszych polskich twórców literatury i przyjmowała wszystkie dobra związane ze swą pozycją. Wiadomo o niej jednak niewiele, a powszechnie znane informacje budzą wiele wątpliwości. Tajemnice biografii Anny Zawadzkiej odkryjemy w czasie wykładu. Wykład poprowadzi Magdalena Del. 21 lipca, niedziela, godz. 12, Muzeum Stefana Żeromskiego, ul. Jana Pawła II 5 Wstęp bezpłatny.

Nie żyje Maciej Borsa, matura 1975

Ze smutkiem zawiadamiamy, że 23 czerwca 2024 roku po ciężkiej chorobie odszedł Kolega Maciej Borsa, matura 1975 rok.

Maciej Borsa był wybitnym urbanistą, a także  nieocenionym ekspertem w dziedzinie planowania przestrzennego, polityki regionalnej i rozwoju miast.

W 1983 roku obronił na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach pracę poświęcona perspektywom rozwoju systemu osadniczego województwa katowickiego i ta tematyka wyznaczyła przebieg jego zawodowej kariery.

VIII Imieninowy rajd śladami Stefana Żeromskiego

Miejsca związane z wybitnymi postaciami wzbudzają duże emocje, bowiem są to często miejsca niezwykłe, o niepowtarzalnym klimacie, który z pewnością oddziaływał na ich osobowość i twórczość. Ze Stefanem Żeromskim kojarzymy przede wszystkim Strawczyn, Ciekoty, Nałęczów, Zakopane i Warszawę. Istnieją jednak również inne, mniej znane, lecz równie urokliwe miejsca, gdzie wybitny pisarz pozostawił ślad swojej obecności.

UCIEKŁ NAM ŻEROMSKI – słuchowisko na żywo w Muzeum Stefana Żeromskiego w Kielcach

Szanowni Państwo, 

 

zapraszamy na niepowtarzalne wydarzenie, które przeniesie Państwa w świat literatury i kultury:

UCIEKŁ NAM ŻEROMSKI – słuchowisko na żywo w Muzeum Stefana Żeromskiego w Kielcach

Scenariusz i reżyseria: Jerzy Machowski
Realizacja akustyczna: Maciej Kubera

Występują:
Mikołaj Bańdo, Natalia Gadomska, Edyta Januszewska, Sebastian Świerszcz

Miejsce: Muzeum Stefana Żeromskiego, oddział Muzeum Narodowego w Kielcach, ul. Jana Pawła II 8
Termin: 16 lipca 2024 roku, godzina 18:00

Odkryjcie z nami ostatnie lata życia Stefana Żeromskiego – wybitnego pisarza, autora powieści i dramatów, kandydata do literackiej Nagrody Nobla, który był sumieniem narodu w pierwszych latach odrodzonej niepodległej Polski. Jego twórczość ukształtowała pokolenie budujące nową Ojczyznę, a idee, które krzewił, były na wskroś nowoczesne.

Co nam zostało z tamtego Żeromskiego – profety i autorytetu?

Wakacyjny spacer śladami Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

W sobotę 13 lipca 2024 r. Regionalne Centrum Informacji Turystycznej w Kielcach zaprasza na jeden z wakacyjnych spacerów z przewodnikiem  po Kielcach. Śladami Gustawa Herlinga-Grudzińskiego poprowadzi dr Paweł Grzesik, historyk i przewodnik świętokrzyski.
Podczas wycieczki zaprezentowane zostaną miejsca związane z Herlingiem i jego rodziną. Będzie to także okazja do opowieści o Kielcach okresu międzywojennego.

Obowiązują zapisy:  tel. 41 348 00 60 lub  e-mail informacja@swietokrzyskie.travel. Regulamin spaceru na stronie www. swietokrzyskie.travel

 

Pracowity jak pszczoła

Obserwacja pszczół to fascynujące zajęcie. Podobno te niezwykłe owady potrafią "rozmawiać" z kwiatami. Potrafią tańczyć. Wykonują specjalne ruchy zwane tańcem pszczelim, które informują inne pszczoły w ulu o lokalizacji pożywienia. Pszczoła miodna musi odwiedzić około 2 miliony kwiatów, aby wyprodukować pół kilograma miodu.

Zdjęcia: Zofia Pietraszek i Marcin Kośny

 

 

Trwa rekrutacja -"Żeromski" najpopularniejszy w Kielcach

Obecnie trwa rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. W tym roku największą popularnością wśród liceów cieszy się „Żeromski”, gdzie jest prawie dwóch kandydatów na jedno miejsce.

I LO im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, w roku szkolnym 2024/2025 otworzy 4 oddziały dla absolwentów szkół podstawowych liczące po 28 uczniów.

 

Pożegnanie doktora Stanisława Salwy, żeromszczaka.

30 czerwca 2024 roku zmarł doktor Stanisław Salwa, znany pediatra, lekarz wielu pokoleń, przez większość życia zawodowego związany z Buskiem-Zdrojem. Nasz starszy kolega; maturę w „Żeromskim” złożył w 1951 roku.

Stanisław Salwa urodził się w 1932 roku w podkieleckim Samsonowie.

Z nieodległym Zagnańskiem wiążą się szkolne wspomnienia doktora, gdzie pedagodzy z kieleckiego gimnazjum i liceum im. Żeromskiego utworzyli jeden z filialnych punktów prowadzących tajne komplety. Spośród nauczycieli konspiracyjnej szkoły doktor najcieplej zachował w pamięci profesora Adama Miętusa, którego tam rzuciła wojenna zawierucha. Z ożywieniem opowiadał o swych powojennych czasach nauki, o liceum, nauczycielach i kolegach. Ten i ów miał pistolet pod ławką, wetknięty tak, żeby nie uszedł uwadze nauczyciela... Doktor określał siebie jako kujona. No i dlatego, uważał, od polonisty dostał polecenie, żeby pojechał do robotników w Sitkówce i opowiadał im o Żeromskim.

Czerwcowe niebo

Czerwcoe obserwacje nieba w obiektywie Jacka Jopowicza.

Dziękujemy za przesłane zdjęcia.

Strony

Subscribe to Żeromszczacy RSS