OFICJALNA STRONA STOWARZYSZENIA

Witryna jest oficjalną stroną Stowarzyszenia i stanowi kontynuację prowadzonej od 2005 roku witryny www.zeromszczacy.kielce.pl.

Jeśli posiadasz ciekawą informację dotyczącą: absolwentów, szkoły, patrona - Stefana Żeromskiego, napisz do nas: zarzad@zeromszczacy.pl lub skorzystaj z formularza kontaktowego.

Wydawnictwa Stowarzyszenia można nabyć w Szkole i w Stowarzyszeniu ( tel. 607765348; 41 367 61 57) oraz w sklepie BIBLIOFIL KIELECKI na Allegro
http://allegro.pl/sklep/15088230_bibliofil-kielecki

 

Mickiewicz inspiruje Żeromskiego

Stefan Żeromski, jak praktycznie każdy twórca, miał swojego mentora, którego spuścizna literacka stanowiła dla niego źródło inspiracji. Był nim Adam Mickiewicz. Pisarz uważał dzieła wieszcza narodowego nie tylko za perełki polskiej literatury, ale i remedium na ówczesne problemy rodaków, którzy nękani przez zaborców często tracili wiarę w odzyskanie niepodległości.

Nieprzypadkowo autor Wiernej rzeki odczuwał ogromną więź z Mickiewiczem, w ich biografiach bowiem odnaleźć można dużo podobieństw. Również niektórzy bohaterowie ich utworów mają ze sobą wiele wspólnego. Wszystkie te zależności zostaną przytoczone i omówione w czasie wykładu, który poprowadzi Magdalena Del z oddziału Muzeum Stefana Żeromskiego.

Jesienne spotkanie z piosenką

JESIENNA ZADUMA

Autor słów: Jerzy Harasymowicz

Autorka muzyki: Elżbieta Adamiak

Nic nie mam

Zdmuchnęła mnie ta jesień całkiem

Nawet nie wiem jak tam sprawy z lasem

Rano wstaję poemat chwalę

Biorę się za słowa jak za chleb

Rzeczywiście tak jak księżyc

Ludzie znają mnie tylko z jednej

Jesiennej strony

Nic nie mam

Tylko z daszkiem nieba zamyślony kaszkiet

Nie zważam na mody byle jakie

Piszę wyłącznie, piszę wyłącznie

Uczuć starym drapakiem

Rzeczywiście tak jak księżyc….

 

Pozdrowienia z Kanady - Jesień 2022

Szanowni Żeromszczacy,

U mnie było kolorowo ale liść już opadł. Jabłek trochę nazbierałem, stare drzewko podmalowałem.

Haloween przeżyłem u syna w South Hero, Vermont, to bardzo poważne wydarzenie! Trzeba się odpowiednio ubrać do zbierania cukierków. Zajrzałem na lokalny cmentarz, ani żywej duszy ani lampki ani kwiatka. Co kraj to obyczaj.

Ta  modelka to moja wnuczka, a ten Jaś to jej brat, już mobilny na czworakach bo jest  "10 miesięcy stary". 

Pozdrawiam,

Maciej

 

Biesiada historyczno-literacko-artystyczna z okazji Święta Niepodległości.

Świętokrzyskie Towarzystwo Regionalne 10 listopada zorganizowało w Ośrodku Świętokrzyskich Mateczników Patriotyzmu i Kultury w Zagnańsku biesiadę historyczno-literacko-artystyczną.
W programie był wykład dr. Macieja A. Zarębskiego – Dlaczego 11 listopada obchodzimy Święto Niepodległości?  Następnie odbyła się prezentacja nowości Biblioteki Świętokrzyskiej, oraz otwarcie wystawy  miniatur artystycznych Edwarda Tuza.

Informacje o działalności Rady Krajowej Mateczników Polskości przekazał Maciej A. Zarębski, a o funkcjonowania Muzeum Ludowego w Adamowie opowiedział Jan Krawczyk.

Spotkanie przebiegało przy smacznym ciastku i kawie.

                       

Dziękujemy za relacje i zdjęcia naszemu koledze żeromszczakowi,
prezesowi ŚRT dr. Maciejowi Zarębskiemu

 

Relacja z rajdu "do ostatnich dzikich miejsc" 12.11.2022

Z naszym przewodnikiem i jednocześnie pomysłodawcą wyprawy Jackiem Jopowiczem spotkaliśmy się przed kościołem Świętego Karola Boromeusza na Podkarczówce. Kilka słów wprowadzenia i ruszyliśmy lasem po zboczu Karczówki, potem na Dalnię i Grabinę później zeszliśmy do Sufragańca żeby obejrzeć skutki pracy bobrów, a następnie brzegiem rzeki i przez torfowiska aż do Pietraszek.

Spotkanie z Ireną Nyczaj

Irena Nyczaj -poetka, prozatorka, kielczanka i co dla nas równie istotne żeromszczanka.  Absolwentka filologii rosyjskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Po studiach wróciła do I LO już jako nauczycielka języka rosyjskiego (pracowała w latach 1972-1997). 

Miejska Biblioteka Publiczna im. Jerzego Pilcha w Kielcach  9 listopada 2022 w Poczytalni Na dVoRcu gościła Irenę Nyczaj, kobietę wielu pasji, o których opowiadała w sposób niezwykle interesujący, często dowcipny. Jedną z jej miłości, od zawsze są konie. W dzieciństwie jeździła konno, a później często je rysowała, bo rysunek, grafika to jej druga pasja. Od lat tworzy ilustracje do książek i czasopism. Do pisania zachęcił ją mąż Stanisław Nyczaj, którego wspomina z wielką miłością i wdzięcznością.

Pasmo Posłowickie po deszczu

Po deszczu las wygląda tajemniczo .... Zdjęcia Jacka Jopowicza

2 listopada 2022 r. Zaduszki

Mszę św., wraz z innymi kapłanami, odprawił absolwent, ksiądz Wojciech Rutczyński. Nabożeństwo zgromadziło wielu absolwentów z różnych maturalnych roczników i wiele osób związanych z naszą szkołą.

Czuwający, jak co roku, nad przygotowaniami kolega Tomasz Rutczyński, absolwent z 1972 roku, wspomniał w modlitwie wspaniałą wychowawczynię sprzed pół wieku, profesor Karolinę Pojawską, która nie tylko nauczyła swoich wychowanków jak sprawnie posługiwać się polszczyzną, ale dbała także, by zachowywali się oni godnie, żyli uczciwie, w prawdzie i poszanowaniu innych ludzi.

Przypomniał też tych, którzy w tym roku odeszli z naszego grona: profesor Helenę Dymurską, nauczyciela fizyki oraz absolwentów: Krzysztofa Degenera ( matura1962), Andrzeja Głuchowskiego (1956), Marka Krawczyka (1958), Sławomira Majewskiego (1975), Ireneusza Senderskiego (1958) i Zbigniewa Zabielskiego (1975 ).

Za rok  spotkamy się również 2 listopada, w czwartek, o godzinie 18. 00

Za zdjęcia dziękujemy koledze Jackowi Jopowiczowi i koleżance Zosi Pietraszek.

Dzień Wszystkich Świętych i Zaduszki 2022

Jak co roku członkowie naszego Stowarzyszenia włączyli się w zbiórkę pieniędzy na renowację zabytkowych nagrobków na kieleckich cmentarzach. Kwesta organizowana jest przez Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Narodowego w Kielcach. W tym roku udział w wydarzeniu wzięło 24 Żeromszczaków, nauczycieli, uczniów i przyjaciół I LO. Jesteśmy wdzięczni za zaangażowanie i wsparcie. Są osoby, które kwestują kolejny raz i już deklarują swój udział w następnych. 

Dziękujemy darczyńcom, spotkanym absolwentom, znajomym, koleżankom i kolegom oraz całkiem obcym osobom, które podeszły, porozmawiały i przy okazji wrzuciły coś do puszki. Byli wśród nich tacy, którzy szukali właśnie nas Żeromszczaków (dobrze, że mamy stałe miejsce do kwestowania)

Specjalne podziękowanie należy się naszej koleżance Marioli Stąpór za życzliwość
i pomoc w organizacji.

 

Każdego roku w tych dniach wspominamy i odwiedzamy groby bliskich, przyjaciół, znajomych. Członkowie Stowarzyszenia odwiedzili groby naszych profesorów, absolwentów ludzi związanych z Naszą Szkołą.

Zdjęcia:

Jacek Jopowicz, Zofia Pietraszek, Krzysztof Zaremba, Małgorzata Sobieraj

Pamiętamy, odwiedzamy, wspominamy. Listopad 2022 rok.

Czym jest me czucie? - Ach, iskrą tylko!
Czym jest me życie? Ach, jedną chwilką!"
 Adam Mickiewicz, "Dziady", część III
 
Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny jak co roku skłania do wspomnień i zadumy. Gromadzi absolwentów w różnych zakątkach kraju i świata przy mogiłach starszych kolegów i profesorów szkoły. Nie zawsze mamy przy sobie stowarzyszeniowe emblematy pamięci, ale zawsze światełka pamięci.
 
W tym roku poza Kielcami  odwiedziliśmy miejsca spoczynku Stefana Żeromskiego na cmentarzu Ewangelicko-Reformowanym w Warszawie, jego szkolnego kolegi Jana Strożeckiego na cmentarzu Pere Lachaise w Paryżu i pisarki, zafascynowanej postacią Żeromskiego, Barbary Wachowicz na Cmentarzu Powązkowskim.

Strony

Subscribe to Żeromszczacy RSS