Stowarzyszenie-Szkoła

Stypendium językowe

Stypendium językowe to bezpłatny  kurs języka angielskiego z możliwością zdawania egzaminu na poziomie First. Zostało ustanowione w roku szkolnym 2014/15 przez Barbarę Brożynę, absolwentkę  ( matura 1976)  prowadzącą szkołę językową "The Guides".  Uczeń liceum  wskazany  przez zespół nauczycieli języka angielskiego z naszej szkoły będzie, po kwalifikującym egzaminie, uczestniczył w zajęciach tej szkoły.

W latach 2014/1015 i 2015/2016 stypendium otrzymała Dominika Betlej. W roku szkolnym 2016/2017 stypendystką została Paulina Głowacz. Stypendium przyznane Paulinie było kontynuowane w roku szkolnym 2017/2018.

Stypendium im. Marii Lewickiej

W czerwcu 2013 roku zostało zainicjowane roczne stypendium socjalne imienia Marii Lewickiej. Ufundowały je córki Pani Profesor, upamiętniając życzliwość swojej Mamy w stosunku  do uczniów. Fundatorki zaakceptowały rekomendację nauczycieli Szkoły.

Maria Lewicka uczyła w naszej szkole języka angielskiego w latach 1962-1974. Była też niezapomnianym wychowawcą dla wielu roczników uczniów. Jej ojciec, prof. Antoni Skucha, wykładał w liceum matematykę w latach  1921-1939 oraz 1945-1951. To w ich mieszkaniu na rogu ulicy Prostej i Śniadeckich w 1945 roku szkoła wznowiła  działalność. Fundatorki są również  absolwentkami „Żeromskiego”.

Tak wyjaśniają myśl uczczenia Mamy  stypendium o charakterze socjalnym:

Stypendium niekonwencjonalne (Stypendium Zarządu i Komisji Rewizyjnej)

Stypendium niekonwencjonalne przeznaczone jest dla ucznia oryginalnego , często idącego pod prąd panującym modom . Ustanowione przez Zarząd Stowarzyszenia, powstaje ze składek członków Zarządu i Komisji Rewizyjnej obecnej kadencji (2011-2013). Jego pomysłodawczynią jest skarbnik Stowarzyszenia, koleżanka Jolanta Stefańska- Amerek. Przyznawane jest przez Zarząd po konsultacji z nauczycielami Szkoły.

 W roku 2011 roku otrzymał je Jakub Waszak za zorganizowanie w środowisku akcji „szlachetna paczka”.

W roku 2012 wyróżniony został Hubert Majcherski laureat  Ogólnopolskiej Olimpiady  Biologicznej. Na 102 finalistów z całego kraju zajął czwarte miejsce i został zakwalifikowany na Międzynarodową Olimpiadę Biologiczną do Singapuru. Stypendium miało mu pomóc  w sfinansowaniu  kosztów przelotu, na które sam musiał znaleźć środki.

W roku 2013 beneficjentką została Klaudia Jędrocha za niezwykłość zainteresowań ( sport, teatr, wojskowość,) a przy tym dużą wrażliwość na potrzeby innych.

Kolejny Zarząd kadencji 2014-2016 zdecydował o kontynuacji stypendium.

Stypendium im. Ireny Znojkiewicz

Stypendium im. Ireny Znojkiewicz jest przyznawane od 2008 r. przez Zarząd Stowarzyszenia Absolwentów Szkoły Żeromszczacy w porozumieniu z nauczycielami Szkoły i fundatorem, kolegą Maciejem Znojkiewiczem (matura 1957) uczniom konsekwentnie rozwijającym swoje naukowe, artystyczne i sportowe pasje.

W 2008 roku stypendystą został Daniel Borek (humanista i jednocześnie umysł ścisły).
 
W 2009 r. stypendia otrzymali: Filip Borowiec (głównie matematyk) i Anna Kabzińska (łacinniczka).
 
W 2010 r.: Filip Borowiec (matematyk), Adrian Kardaś (historyk) i Wiktor Podsiadło (historyk).

W 2011 r.: szkolny teatr KOTLOVNIA i Joanna Pietrzyk (pianistka).

W 2012 r. : Maciej Liguziński (humanista), Karol Jakóbczyk (artysta) i Marcin Stefaniec (sportowiec).

W 2013 r.: Katarzyna Czoch (biolog, artystka), Paweł Jaworski (biolog), Grzegorz Chlewicki (humanista, pianista, sportowiec).

W 2014 r: Paweł Jaworski ( biolog), Grzegorz Bandura ( tancerz), Katarzyna Sorys ( łuczniczka), Igor Szafarczyk      (pływak).

Odznaka Honorowa Województwa Świętokrzyskiego dla I LO im. Stefana Żeromskiego w Kielcach

19.12.2024 podczas uroczystej sesji Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego wręczono Odznaki Honorowe Województwa Świętokrzyskiego. Wyróżnienia przyznawane są od roku 2013. Odznaki trafiły do tych, którzy swoją pracą zawodową lub działalnością naukową, społeczną, polityczną lub inną zasłużyli się dla naszego regionu.

Wśród tegorocznych laureatów znalazło się

I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Kielcach – w uzasadnieniu napisano m.in.  "placówka oświatowa o bogatej, ponad 300-letniej historii. Liceum wykształciło wybitnych uczniów i absolwentów – działaczy politycznych, społecznych, przedstawicieli świata kultury i nauki, wielu laureatów lub finalistów ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych."

Razem z Naszym Liceum odznaczenia otrzymali: MOD Krasocin, Łukasz Ciszek, Tadeusz Wrześniak, Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach, doktor Alicja Trukszyn, Karol Bury, doktor nauk medycznych Zbigniew Koniusz, Tadeusz Stolarski. Również podczas uroczystości została przekazana odznaka profesorowi Stanisławowi Gomułce, przyznana w ubiegłym roku.

Uroczystości 14.10.2024 r.

15.10.2024 w I LO im. Stefana Żeromskiego w Kielcach uroczyście świętowaliśmy:

- Dzień Komisji Edukacji Narodowej - 14.10.2024 r.

- Dzień Patrona – ur. Stefana Żeromskiego 14.10.1864 r.

- Ślubowanie uczniów klas pierwszych 

- Rozstrzygnięcie konkursu czytelniczego i plastycznego „Weź i czytaj” -konkurs na plakat reklamujący nowości zakupione do biblioteki szkolnej organizowanego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Organizatorem konkursu była biblioteka szkolna.

 Dopełnieniem pięknej i niezwykle wzruszającej uroczystości był koncert przygotowany przez młodzież szkolną. Na scenie zaprezentowali się:  Kacper Kita – gitara, Antoni Szczepański – klarnet, Andrzej Litwin – śpiew, Oliwia Piwnicka - śpiew, Daria Malicka - śpiew.

Na zakończenie młodzi aktorzy Teatru Bibliotecznego „Ex Libris” zaprezentowali „Rękawiczkę” Schillera przygotowana pod czujnym okiem prof. Anny Wojnowskiej- Duplickiej i Lilli Winiarskiej Mancini.

Fotorelacja: Z.Pietraszek, Beata Zacharska -Guz

 

Trwa rekrutacja -"Żeromski" najpopularniejszy w Kielcach

Obecnie trwa rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. W tym roku największą popularnością wśród liceów cieszy się „Żeromski”, gdzie jest prawie dwóch kandydatów na jedno miejsce.

I LO im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, w roku szkolnym 2024/2025 otworzy 4 oddziały dla absolwentów szkół podstawowych liczące po 28 uczniów.

 

Poznajemy tajniki dziennikarstwa

Dnia 12 czerwca b.r. grupa uczniów pod opieką polonistki, pani Lilli Winiarskiej-Mancini, miała przyjemność uczestniczyć w warsztatach reportersko-dziennikarskich, poprowadzonych przez absolwentkę naszej szkoły panią redaktor Elżbietę Dziewięcką -Mąkosę z TVP3 Kielce. Pierwsze spotkanie dla klas humanistycznych odbyło się w kwietniu, w szkole. Wtedy poznaliśmy podstawy dziennikarstwa. Dowiedzieliśmy się m.in. jak konstruować pytania, jak prowadzić rozmowę, zapoznaliśmy się z zachowaniem przed kamerą. Osoby najbardziej zainteresowane zostały zaproszone na kolejne spotkanie tym razem poza budynkiem szkoły.  Zajęcia te były podzielone na kilka części. Najpierw uczestnicy jako jedni z pierwszych mieli zaszczyt obejrzeć od środka nową siedzibę Telewizji Kielce, znajdującą się przy ulicy Ściegiennego. Budynek ten zachwyca swoją okazałością i nowoczesnością, a uwagę przykuwają szczególnie profesjonalne sale, studia nagraniowe  i neewsroomy, w których przygotowywane będą programy informacyjne. Dalsze zajęcia odbywały się w sali konferencyjnej, gdzie zapoznaliśmy się z praktykami stosowanymi w toku pracy nad programami, oglądanymi przez odbiorców na ekranach telewizorów.

II TURNIEJ BILARDOWY „ŻEROM OPEN”

27 kwietnia 2024 spotkaliśmy się w sali bilardowej I LO aby rozegrać II TURNIEJ BILARDOWY „ŻEROM OPEN” w Pool Bilard w odmianę „8 Bil”. Główną nagrodą był piękny puchar ufundowany przez Zarząd Stowarzyszenia. Po zaciętej, sportowej walce I miejsce obronił ubiegłoroczny triumfator Marek Pałczyński absolwent z roku 1990, obecnie nauczyciel w I LO. Mistrz odebrał z rąk prezes Stowarzyszenia Zofii Pietraszek puchar, złoty medal i pamiątkowy dyplom.

Miejsce II i srebrny medal wywalczył Marcin Przytuła – nauczyciel wychowania fizycznego, a III miejsce i brązowy medal Marek Skowron – maturzysta z 2008 ( Marek w I edycji zajął II miejsce, a w roku 2008 był mistrzem I LO w bilardzie).

Najwyżej sklasyfikowany uczeń I LO Kacper Kita z klasy I G otrzymał pamiątkową statuetkę. Gratulujemy najlepszym, dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w turnieju, za rozmowy i wspomnienia przy bilardowym stole.

Turniej, którego celem była integracja społeczności szkolnej, absolwentów i sympatyków gry oraz popularyzacja tej pięknej dyscypliny sportu, zorganizowało Stowarzyszenie Absolwentów „Żeromszczacy” i nauczyciel wychowania fizycznego prof. Marek Kołodziejczyk.

Zakończenie roku szkolnego w klasach maturalnych

26 kwietnia 2024 r. odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego dla klas czwartych i rozdanie świadectw abiturientom. Były nagrody, stypendia i gratulacje.

Wcześniej odbyły się ostatnie lekcje, ostatnie rozmowy z nauczycielami, wzajemne podziękowania za wspólny czas, za przekazana wiedzę, zaangażowanie, wyrozumiałość i dobrą atmosferę.

Cztery lata czekali na TEN DZIEŃ. Teraz przed nimi matura i wybór dalszej drogi życiowej.

Wybierzcie zgodnie ze swoimi zainteresowaniami. Realizujcie marzenia.

Zgodnie z przesłaniem naszego Patrona-

„Sobą można być zawsze i wszędzie, ukochane cele i wypieszczone ideały zdobywać można wszystkimi drogami”-tak pisał Stefan Żeromski w swoich Dziennikach.

 

Strony

Subscribe to RSS - Stowarzyszenie-Szkoła