Żeromszczacy na 161 rocznicy bitwy pod Małogoszczem.

24 lutego minęła 161 rocznica bitwy pod Małogoszczem z czasu Powstania Styczniowego. Była to jedna z najbardziej krwawych walk powstańczych zakończona przegraną z powodu zaskoczenia przez Rosjan i wielkiej różnicy w uzbrojeniu. Po obu stronach było po 2,5 – 3 tys. walczących. Na miejscowym cmentarzu pochowanych jest w zbiorowej mogile 175 powstańców. Jak co roku mieszkańcy Małogoszcza i przybyli goście obchodzili uroczyście rocznicę bitwy i spalenia miasta. Po apelu poległych na rynku w kościele odprawiona została Msza św., a na grobach poległych i zmarłych złożono kwiaty.

W pobliskiej Leśnicy, w gospodarstwie Ostoja Dworska, grupy rekonstrukcyjne odegrały sceny bitewne. Wśród nich była Partyja Kielecka założona przez nauczyciela historii w naszej szkole Zbigniewa Kowalskiego.

W uroczystościach udział wzięło troje żeromszczaków: Magda Helis- Rzepka, Jacek Jopowicz i Andrzej Łącki, a doroczną wycieczkę Stow. Ziemia Świętokrzyska przez rozlewiska, lasy i błota poprowadził Ryszard Garus – mąż żeromszczanki i ojciec żeromszczaka.

W bitwie pod Małogoszczem walczył późniejszy autor ok. 100 powieści historycznych Walery Przyborowski. Urodzony w Domaszowicach, edukację rozpoczął w gimnazjum kieleckim, ale po przeprowadzce rodzinnej do Radomia, ukończył (z przerwą na powstanie i więzienie) gimnazjum tamtejsze.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Walery_Przyborowski

https://www.polskieradio.pl/39/156/Artykul/1549432,Walery-Przyborowski-Rozpalal-ducha-walki-o-wolnosc

O opisanej przez Stefana Żeromskiego w „Wiernej rzece” drodze Józefa Odrowąża po bitwie małogoskiej można przeczytać również na naszej stronie:

https://zeromszczacy.pl/sladami-jozefa-odrowaza-w-odwrotna-strone-do-malogoszcza-korespondencja-jacka-jopowicza-id606.html

Jacek Jopowicz

 

Galeria: