VIII Imieninowy rajd śladami Stefana Żeromskiego
Miejsca związane z wybitnymi postaciami wzbudzają duże emocje, bowiem są to często miejsca niezwykłe, o niepowtarzalnym klimacie, który z pewnością oddziaływał na ich osobowość i twórczość. Ze Stefanem Żeromskim kojarzymy przede wszystkim Strawczyn, Ciekoty, Nałęczów, Zakopane i Warszawę. Istnieją jednak również inne, mniej znane, lecz równie urokliwe miejsca, gdzie wybitny pisarz pozostawił ślad swojej obecności.
Okazją do zwiedzenia jednego z nich jest Rajd Śladami Stefana Żeromskiego, organizowany przez Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego, oddział Muzeum Narodowego w Kielcach, z okazji imienin Stefana, które wypadają 2 września. W tym roku celem naszej wyprawy będzie Konstancin-Jeziorna, miasto uzdrowiskowe wchodzące w obręb aglomeracji warszawskiej. Stefan Żeromski związał się z nim w latach 20. XX wieku, kiedy wraz z rodziną zamieszkał w willi „Świt”. Miejsce to było bardzo bliskie sercom Anny i Moniki Żeromskich.
Imieninowy rajd odbędzie się 31 sierpnia. Wyjazd z Kielc nastąpi o godzinie 7. Wycieczkę rozpoczniemy od zwiedzania Muzeum Gminnego Stefana Żeromskiego i Jego Rodziny. Dla uczestników będzie to doskonała okazja do poznania miejsca, w którym pisarz żył i tworzył w ostatnich latach swojego życia. Kolejnymi punktami wycieczki będą: Muzeum Papiernictwa w Dawnej Królewskiej Fabryce Papieru oraz tężnia solankowa Uzdrowiska Konstancin-Zdrój. Wspomnieć należy, iż miasto, ze względu na walory uzdrowiskowe, było bardzo popularnym ośrodkiem wypoczynkowym w XX wieku. Obecność wód leczniczych przyciągała liczne grono kuracjuszy, wielu z nich postanowiło zamieszkać w Konstancinie na stałe. W czasie spaceru po mieście (uliczkami Żeromskiego, Batorego, Piłsudskiego, Sienkiewicza) przewodnik przytoczy jego historię oraz przedstawi ciekawostki związane z popularnymi mieszkańcami Konstancina (Wacławem Gąsiorowskim, rodziną Potulickich, Ejsmontów, Machlejdów, hrabiną Dąbską, księżną Radziwiłłową z Balic) oraz miejscami, w których mieszkali i odpoczywali m.in. Gabriela Zapolska, Józef Pankiewicz, Mieczysław Fogg, Jan Kiepura, Ignacy Jan Paderewski.
Na koniec wycieczki udamy się do Ogrodu Botanicznego PAN w Powsinie, miejsca zachwycającego różnorodnością i pięknem zgromadzonej na blisko 40 ha roślinności. Powrót do Kielc planowany jest na godzinę 21.30
ZAPISY:
Osoby chętne do wzięcia udziału w rajdzie zapraszamy do zapisania się na listę uczestników w Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego, oddziale Muzeum Narodowego (ul. Jana Pawła II 5), lub telefonicznie: 41 344 57 92, w godzinach: 8.00–16.00. Liczba miejsc jest ograniczona. Warunkiem uczestnictwa jest wniesienie opłaty w wysokości 140 złotych w terminie od 1 do 15 sierpnia oraz wypełnienie formularza uczestnictwa i wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych. Formularz dostępny w Muzeum. W cenie zapewniamy: przejazd autokarem, ubezpieczenie, obiad, przewodnika po Konstancinie-Jeziornie oraz bilety do Muzeum Gminnego Stefana Żeromskiego i Jego Rodziny, Muzeum Papiernictwa, tężni solankowej Uzdrowiska Konstancin-Zdrój oraz Ogrodu Botanicznego. PAN w Powsinie.
foto: Żeromski w Konstancinie, zdjecie z zasobów Domu-Muzeum Stefana Żeromskiego