Odszedł kolega Andrzej Ruciński. Pożegnanie 4.12.24 r.o godz.13.00 w Katedrze kieleckiej.

Z żalem informuję, że 1 grudnia 2024 roku w wieku 83 lat zmarł nasz kolega Andrzej Ruciński maturzysta z 1961 roku.

Był człowiekiem aktywnym i pełnym pasji. Pracował jako inżynier w kieleckim „Chemadinie”, w latach osiemdziesiątych sprawował funkcję wicedyrektora do spraw technicznych w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, kierował budową Kieleckiego Centrum Kultury, którego dyrekcję objął w 1992 roku pełniąc ją do 2003. Wypracował z zespołem KCK charakter instytucji. Na inaugurację działalności zaprosił Teatr Wielki Opery Narodowej w Warszawie z operą „Halka”. Współpracując z Filharmonią Świętokrzyską KCK już samodzielnie wystawiło kolejną  operę St. Moniuszki „Straszny Dwór” w reżyserii Marii Fołtyn oraz „Jasia i Małgosię”.

Jako dyrektor instytucji był założycielem i wydawcą pisma kulturalno-artystycznego „Ikar” oraz współtwórcą istniejącego do dzisiaj Ogólnopolskiego Niezależnego Przeglądu Form Dokumentalnych „Nurt”. W założonym  wówczas wydawnictwie  KCK ukazało się 20 publikacji. To za jego dyrekcji rodzina legendarnych dyrektorów kieleckiej sceny Ireny i Tadeusza Byrskich przekazała instytucji część rodzinnego archiwum. Cenił teatralnych zapaleńców. Przez osiem lat wspierał organizatorów pierwszego teatralnego festiwalu w Kielcach "Drogi Teatru-Spotkania.

Nie stronił też od działań społecznych. Zakładał  Kieleckie Bractwo Andrzejowe, był honorowym członkiem Towarzystwa Przyjaciół Nauk Geologicznych w Kielcach. Zainicjował i został wiceprezesem Towarzystwa Przyjaciół KCK. W ostatnim okresie  wszedł do zarządu Świętokrzyskiego Towarzystwa Regionalnego.

Za swoją działalność został uhonorowany  Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym oraz Srebrnym Krzyżem Zasługi, Odznaką „Za Zasługi dla Kielecczyzny” i Srebrnym Krzyżem „Za Zasługi dla ZHP”.

Był żeromszczakiem. Kolega Andrzeja, profesor Adam Massalski mówi: to inżynier z duszą humanisty, znakomity kolega i przyjaciel. Był prawym i niebywale skromnym człowiekiem. Wszystkim, których obdarzył przyjaźnią, przynosi to zaszczyt.

Od założycielskiego zjazdu  Stowarzyszenia w 1995 roku  Andrzej wspierał jego  istnienie. Kiedyś razem z kilku kolegami przeszedł ze mną Stary Cmentarz wskazując mogiły naszych profesorów i kolegów. To wtedy właśnie zrodziła się idea pamiętania i odwiedzania zmarłych w czasie koleżeńskich zjazdów czy Wszystkich Świętych i w Dzień Zaduszny. Teraz sami będziemy odwiedzać również Andrzeja. Będziemy pamiętać!

Pożegnanie kolegi Andrzeja Rucińskiego nastąpi 4 grudnia 2024 r. o godzinie 13.00 w Katedrze kieleckiej. Mszę Św. żałobną odprawi biskup Marian Florczyk, dalsze uroczystości pogrzebowe odbędą się na Cmentarzu Starym o godz. 14.00.

Magdalena Helis-Rzepka