OFICJALNA STRONA STOWARZYSZENIA

Witryna jest oficjalną stroną Stowarzyszenia i stanowi kontynuację prowadzonej od 2005 roku witryny www.zeromszczacy.kielce.pl.

Jeśli posiadasz ciekawą informację dotyczącą: absolwentów, szkoły, patrona - Stefana Żeromskiego, napisz do nas: zarzad@zeromszczacy.pl lub skorzystaj z formularza kontaktowego.

Wydawnictwa Stowarzyszenia można nabyć w Szkole i w Stowarzyszeniu ( tel. 607765348; 41 367 61 57) oraz w sklepie BIBLIOFIL KIELECKI na Allegro
http://allegro.pl/sklep/15088230_bibliofil-kielecki

 

II TURNIEJ BILARDOWY „ŻEROM OPEN”

27 kwietnia 2024 spotkaliśmy się w sali bilardowej I LO aby rozegrać II TURNIEJ BILARDOWY „ŻEROM OPEN” w Pool Bilard w odmianę „8 Bil”. Główną nagrodą był piękny puchar ufundowany przez Zarząd Stowarzyszenia. Po zaciętej, sportowej walce I miejsce obronił ubiegłoroczny triumfator Marek Pałczyński absolwent z roku 1990, obecnie nauczyciel w I LO. Mistrz odebrał z rąk prezes Stowarzyszenia Zofii Pietraszek puchar, złoty medal i pamiątkowy dyplom.

Miejsce II i srebrny medal wywalczył Marcin Przytuła – nauczyciel wychowania fizycznego, a III miejsce i brązowy medal Marek Skowron – maturzysta z 2008 ( Marek w I edycji zajął II miejsce, a w roku 2008 był mistrzem I LO w bilardzie).

Najwyżej sklasyfikowany uczeń I LO Kacper Kita z klasy I G otrzymał pamiątkową statuetkę. Gratulujemy najlepszym, dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w turnieju, za rozmowy i wspomnienia przy bilardowym stole.

Turniej, którego celem była integracja społeczności szkolnej, absolwentów i sympatyków gry oraz popularyzacja tej pięknej dyscypliny sportu, zorganizowało Stowarzyszenie Absolwentów „Żeromszczacy” i nauczyciel wychowania fizycznego prof. Marek Kołodziejczyk.

Zakończenie roku szkolnego w klasach maturalnych

26 kwietnia 2024 r. odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego dla klas czwartych i rozdanie świadectw abiturientom. Były nagrody, stypendia i gratulacje.

Wcześniej odbyły się ostatnie lekcje, ostatnie rozmowy z nauczycielami, wzajemne podziękowania za wspólny czas, za przekazana wiedzę, zaangażowanie, wyrozumiałość i dobrą atmosferę.

Cztery lata czekali na TEN DZIEŃ. Teraz przed nimi matura i wybór dalszej drogi życiowej.

Wybierzcie zgodnie ze swoimi zainteresowaniami. Realizujcie marzenia.

Zgodnie z przesłaniem naszego Patrona-

„Sobą można być zawsze i wszędzie, ukochane cele i wypieszczone ideały zdobywać można wszystkimi drogami”-tak pisał Stefan Żeromski w swoich Dziennikach.

 

„Jubileusz czas zacząć”…

W przeddzień 300. rocznicy wmurowania kamienia węgielnego pod budynek naszej szkoły, dnia 24 kwietnia 2024 roku w Muzeum Narodowym – Pałac Biskupów Krakowskich, rozpoczęliśmy świętowanie jubileuszu 300-lecia I LO. Ze wzruszeniem powitaliśmy byłego dyrektora pana Mariana Szczepanka oraz liczna grupę nauczycieli emerytów, którzy tworzyli markę i historię szkoły. Obecni byli również  nauczyciele aktualnie pracujący w szkole oraz członkowie Stowarzyszenia Absolwentów. Tę miłą uroczystość otworzyło „Wspomnienie o biskupie Konstantym Felicjanie Szaniawskim” - wykład p. Agnieszki Ziętal, nauczycielki historii. Potem głos zabrał pan dyrektor Waldemar Pukalski, porównując szkołę dawniej i dziś. Prezes Stowarzyszenia Absolwentów Szkoły „Żeromszczacy” Zofia Pietraszek podkreślała, że 300 lat historii naszej szkoły to historia ludzi nierozerwalnie z nią związanych. Wszystkich, których losy splatają się z losami Liceum. My absolwenci, członkowie Stowarzyszenia Absolwentów naszej Szkoły „Żeromszczacy” jesteśmy żywym przykładem, że szkoła nadal jest w naszych sercach. Nie jest nam obojętna. Aktywnie włączamy się w jej życie i oczywiście obchody jubileuszowe.

Wycieczka śladami Stefana Żeromskiego

Wycieczka śladami Stefana Żeromskiego W sobotę, 27 kwietnia zapraszamy na pieszą wycieczkę śladami Stefana Żeromskiego i jego kolegów z Karczówki na Słowik. Długość trasy ok. 6 km. Spotkamy się o godzinie 9.15 na Karczówce przy altanie obok punktu widokowego. Jadąc miejskim autobusem 1, 28, 35 lub 108 najlepiej wysiąść na przystanku Jagiellońska – Karczówkowska. Jeśli samochodem, to pojazd najlepiej zostawić na os. Podkarczówka przy Krakowskiej, ponieważ tam będzie można wysiąść z autobusu w drodze powrotnej. Odjazd ze Słowika przed godziną 13 autobusem nr 19 lub 29. J.J.

Kapliczka pamięci Jarka Leszczyńskiego, żeromszczaka i przewodnika świętokrzyskiego

Jarek wyglądał jak dawny buchalter, tylko mu zarękawków brakowało. Duże okulary z grubymi szkłami, niemodne ubranie, znoszone buty, ale widział i pamiętał wszystko – gdzie chociaż raz dotarł, tam trafiał. Pamiętał kto i kiedy był z nim na której wycieczce. A poprowadził tych wycieczek ponad 500. Nawet kiedy szedł poza szlakiem i wydawało się, że zabłądził, doprowadzał, gdzie było zaplanowane. I tak przez 30 lat. Miał też swoje stałe punkty programu. Wiadomo było, że tylko Jarek co roku zorganizuje powitanie zimy przez Pasmo Posłowickie, śpiewanie kolęd w zamrożonym kościele w Tokarni po dojściu z Sobkowa, procesjonalną wycieczkę z Bukówki do Mójczy, gdzie na Górze Zalasnej odprawiane było nabożeństwo Drogi Krzyżowej, obserwację kwitnących miłków na Ponidziu czy pielgrzymkę do Matki Boskiej Stopnickiej.

A równocześnie skrupulatny był jak właśnie buchalter. Pracując w skansenie w Tokarni zinwentaryzował i opisał 1410 kapliczek na Ponidziu, napisał książki Sanktuaria diecezji kieleckiej, Rzeczpospolita czterech narodów oraz inne opracowania etnograficzne i historyczne.

Pożegnanie koleżanki Barbary Pióro z domu Górczyńskiej

Ze smutkiem dowiedzieliśmy się o odejściu Barbary Pióro z domu Górczyńskiej. Basia uczyła się w klasie D. Maturę zdawała w 1975 roku. Pochodziła z rodziny żeromszczaków- jej tata , Jan Górczyński, i jego brat bliźniak, Wacław byli uczniami ostatniego przedwojennego rocznika maturzystów. Oba jto czynni sportowcy, należacy do Szkolnego Klubu Sportowego " Rejak".

Saharyjskie zachody

Tej wiosny znów nawiedził nas żółtawo - pomarańczowy pył z Sahary i to aż trzy razy. Bardziej widoczny był w zachodniej Polsce, a u nas podczas zachodów  słońca.

Co roku z Sahary unosi się do 200 mln ton pyłu, który przemieszczając się z wiatrem,  potrafi dotrzeć nie tylko Europy, ale bywa, że i do Ameryki Południowej.

J.J.

 

Zielono i kolorowo już wszędzie

Kwitną już bzy i czeremchy, modrzewie wypuszczają zielone igiełki. Kwitną fiołki, pierwiosnki, skalnice, późniejsze tarniny, jeszcze widać przylaszczki i zawilce. Zapachy wiosny niosą się po łąkach i lasach. Zielono i kolorowo już wszędzie.

Przypomnijmy sobie, jak o wiośnie śpiewali Skaldowie:

https://www.youtube.com/watch?v=EjGo5Nyduw8

 

J.J.

 

Zaproszenie na premierę spektaklu "Smok" Eugeniusza Szwarca

Teatr Biblioteczny EX Libris zaprasza członków Stowarzyszenia „Żeromszczacy” na premierę spektaklu pt. Smok Eugeniusza Szwarca, która odbędzie się w poniedziałek 15 kwietnia 2024 r.o godzinie 10.00 w auli I LO.

Strony

Subscribe to Żeromszczacy RSS