Apel o wsparcie idei upamiętnienia w Kielcach prof. Kazimierza Tymienieckiego
Apel o wsparcie idei upamiętnienia w Kielcach prof. Kazimierza Tymienieckiego, absolwenta I LO, współzałożyciela Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, klasyka polskiej historiografii, jednego z najwybitniejszych polskich mediewistów, prekursora badań nad początkami Kielc
Kazimierz Tymieniecki (1887–1968) syn Jana Tymienieckiego herbu Zaremba, adwokata kieleckiego i Zofii Chylińskiej. Przez matkę był spokrewniony ze Stefanem Żeromskim. Był jednym z najwybitniejszych polskich mediewistów XX wieku. Jego rozległe zainteresowania badawcze obejmowały historię Polski i średniowiecza, głównie historię społeczną i gospodarczą, a także procesy państwowotwórcze na ówczesnych ziemiach polskich, historię Słowiańszczyzny, stosunki polsko-niemieckie, a także nauki pomocnicze historii. Urodził się w Kielcach w 1887 roku, uczęszczał do Rządowego Gimnazjum klasycznego w Kielcach (dziś I LO im. Stefana Żeromskiego), skąd został wydalony w kl. VI za udział w strajku patriotycznej młodzieży przeciwko rusyfikacji w 1905 r., przeniósł się do Warszawy i tam w prywatnym gimnazjum Chrzanowskiego zdał maturę. Studiował historię pod kier. Wincentego Zakrzewskiego, Bolesława Ulanowskiego, Stanisława Krzyżanowskiego i Franciszka Bujaka w latach 1907–1912 na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Był autorem około 700 prac naukowych. W 1912 r. obronił doktorat na temat początków klasztoru joannitów w Zagości w wieku 25 lat. Pracował w AGAD w Warszawie, był stypendystą naukowym w Lipsku i Paryżu, wykładał na UW. Ostatecznie przeniósł się do Poznania i tam w 1921 r. uzyskał profesurę. Na UAM w Poznaniu wykładał historię średniowieczną aż do śmierci w 1968 r., jego uczniami byli późniejsi wybitni historycy: Stanisław Arnold, Witold Hensel, Gerard Labuda.
W czasie II wojny schronił się z żoną w Milechowych k. Bolmina pod Chęcinami w posiadłości kuzynów Juliusza i Elżbiety Braun. Był nauczycielem całych pokoleń polskich historyków, uzyskał wiele doktoratów honoris causa, był członkiem Polskiej Akademii Umiejętności i Polskiej Akademii Nauk. Jako patriota nie zapominał o swojej małej ojczyźnie, czego efektem było kilka prac przed II wojną światową, które poświęcił Kielcom i regionowi świętokrzyskiemu. Był i pozostaje prekursorem badań nad genezą Kielc jako osady i miasta.
Należy do klasyków polskiej historiografii, współzałożyciel Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, jeden z najwybitniejszych absolwentów I LO im. Stefana Żeromskiego w Kielcach w historii tej zasłużonej szkoły.
Komitet organizacyjny fundacji tablicy pamiątkowej poświęconej prof. Kazimierzowi Tymienieckiemu, zawiązany na zebraniu w dniu 11.12.2024 r. w gmachu Muzeum Historii Kielc, kierowany przez powołanego na to stanowisko prof. Krzysztofa Brachę, postanowił zorganizować zbiórkę na rzecz wystawienia w/w tablicy pamiątkowej na frontonie budynku Muzeum Historii Kielc. W komitecie tym nie mogło zabraknąć przedstawicieli Stowarzyszenia Absolwentów „Żeromszacy”
Wszystkim darczyńcom, a szczególnie absolwentom I LO oraz miłośnikom twórczości prof. Kazimierza Tymienieckiemu składamy podziękowania za wsparcie.
Wpłaty można dokonać na konto Stowarzyszenia Absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego im. St. Żeromskiego w Kielcach "Żeromszczacy"
Bank PKO SA PL 67 1240 1372 1111 0000 1217 0249
Tytułem: Tablica pamiątkowa dla Tadeusza Tymienieckiego