Wyjątkowe wydarzenie w czasie rajdu do rezerwatu Barcza
W środę 17 sierpnia z upalnego i nagrzanego miasta przenieśliśmy się do cudownego lasu i zachwycaliśmy się Rezerwatem Barcza. Grupa ŻEROMSZCZAKÓW spotkała się na rajdzie w myśl powiedzenia zaczerpniętego z utworu „Wieś” Stanisława Jachowicza „Cudze chwalicie, Swego nie znacie. Sami nie wiecie co posiadacie.” Teraz już wiemy dużo, dużo więcej dzięki naszemu przewodnikowi Andrzejowi Jóźwiakowi, który nie dość, że poprowadził nas przez dzikie, spokojne i malownicze drogi rezerwatu, to jeszcze opowiadał w sposób interesujący o miejscach, które odwiedzaliśmy lub podziwialiśmy z daleka (panorama Świętokrzyskiego Parku Narodowego). Pokonaliśmy ponad 14 km. Trasa wiodła po mało uczęszczanych ścieżkach, a my podziwialiśmy przyrodę, atrakcje geologiczne i wyrobiska wypełnione wodą. Wiemy co to jest „Baryła”, „Rampa”, „Byk” . Zdobyliśmy szczyt Barcza (465 m n.p.m.) w Paśmie Klonowskim. Udało nam się nawet zebrać kilka grzybków, głównie kozaków czerwonych. Czas minął bardzo szybko, dzięki sympatycznej i przyjaznej atmosferze.
W czasie naszego rajdu doszło do wyjątkowego wydarzenia. Ochrzciliśmy szczyt, do tej pory nie nazwanej i nie oznakowanej góry. Nasz przewodnik - w imieniu własnym i naszej Żeromszczakowej reprezentacji - tymi oto słowami dokonał tego obrządku: „ŚWIĘTOKRZYSKA GÓRO, GÓRY BARCZY CÓRO, NADAJĘ CI IMIĘ BARYCZKA” . Po czym zatknęliśmy flagę i opisaliśmy na zebranych przez nas kamieniach nazwę i datę wydarzenia. Już ustaliliśmy, że dokładnie za rok uczcimy I rocznicę narodzin Góry Żeromszczaków Baryczki.
Dziękujemy za ciekawą inicjatywę i przygotowanie wydarzenia Jagódce i Andrzejkowi J.
Żal było kończyć naszą wyprawę, ale rozstanie osłodził nam romantyczno-satyryczny wiersz wyrecytowany przez kolegę Rysia Opałko.
Bardziej szczegółową relację (w wersji wierszowanej!) obiecał nam kronikarz naszej wyprawy kolega Janusz „Roch” Komorowski. Jesteśmy bardzo ciekawi, co wychwyciło jego bystre oko i czujne ucho, bo notatki spisywane na bieżąco zajęły mu kilka stron.