Na górze Perzowej u św. Rozalii, patronki od zarazy

Święta Rozalia żyła w XII . w Palermo na Sycylii. Pomimo arystokratycznego pochodzenia został pustelnicą  i mieszkała w grocie. Miejscowe źródła podają, że odnalezienie jej kości i przeniesienie do miasta uchroniło Palermo przed epidemią dżumy. O jej życiu można przeczytać na stronie parafii w Skorzeszycach, której jest patronką: http://www.parafiaskorzeszyce.pl/patronka-8452

Św. Rozalia ma kapliczkę w piaskowcowej grocie w zupełnie innej części Gór Świętokrzyskich, na górze Perzowej w Paśmie Oblęgorskim. Urządzono ją prawdopodobnie na przełomie XVII – XVIII wieku. W czasach wielkich epidemii udawały się tam pielgrzymki modlące się o pomoc w ocaleniu od zarazy. Okoliczni mieszkańcy pielgrzymują tam nadal, a w okolicy 4 września uroczyście świętują wspomnienie św. Rozalii.

Najładniejsza droga do kaplicy, o długości 2 km, prowadzi  przez górę Kuźniacką i zachodnie zbocze Perzowej wśród lasu bukowego, częściowo brzozowego i wielkich złomów piaskowca obrośniętych mchem. Rozpoczyna się w Kuźniakach, gmina Strawczyn, przy XVIII- wiecznym piecu hutniczym, skąd też idzie czerwony, Główny Szlak Gór Świętokrzyskich. Dla leniwych jest krótsze dojście od drugiej strony, z Hucisk, po schodach. Podobno około 20 minut.

Może mieszkający w Strawczynie rodzice Stefana Żeromskiego też do kapliczki chadzali?

Jacek Jopowicz

zdjęcia autora