Gustaw Herling-Grudziński we wspomnieniach- wieczór żeromszczaków w Bibliotece Pedagogicznej (+ nowe zdjęcia)

Sympatyczny i ciepły w swojej atmosferze wieczór wspomnień związanych z Gustawem Herlingiem - Grudzińskim 25.04.2019 r. w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej, czyli budynku starej szkoły, do której pisarz uczęszczał, zaczęliśmy od obejrzenia wystaw przygotowanych w Roku Herlinga-Grudzińskiego przez Bibliotekę oraz uczniów z Państwowego Zespołu Szkół Plastycznych im. J. Szermentowskiego.Tę ostatnią zaprezentował  juror przeprowadzonego w Plastyku konkursu, którego dotyczyła wystawa, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej Andrzej Dąbrowski. Opowieści o spotkaniach z Grudzińskim zainaugurował Krzyś Gołąb, odczytując fragment szkolnych wspomnień swojego pradziadka Franka Zyguły, z którym przyjaźnił się przyszły pisarz Herling-Grudziński.

Pani Anna Niedzielska, córka Franciszka przywołała szkolne wspomnienia ojca i opowiedziała o poruszającym spotkaniu kolegów po latach w 1991 roku. Unaoczniło je nagranie fragmentu prowadzonej przez nich rozmowy. Przywołane zostały anegdoty z czasów szkolnych (ucznia Romana Kuleszyńskiego, matematyka Jana Strasza), z czasu malowania dla Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego portretu pisarza,następnie  wspomnienia Macieja Ziętary, redaktora numeru szkolnego pisma „Notabene” z 1989 roku w całości poświęconego Grudzińskiemu, Anny Myślińskiej, kustosz Muzeum Narodowego o pierwszej  w życiu pisarza wizycie w Pałacu Biskupim.

Wysłuchaliśmy radiowej relacji z nadania twórcy honorowego obywatelstwa Kielc, a prof. Stanisław Żak uzupełnił  ją przywołując pokrewieństwo postawy Grudzińskiego i  Żeromskiego. Barbara Kozubska, nauczyciel liceum, zrelacjonowała spotkanie  pisarza z uczniami szkoły w czerwcu 1997 r., Lilla Winiarska-Mancini, polonistka, barwnie opisała swoje podróże do Dragonei związane z przygotowywaną pracą magisterską ( drugą w Polsce dotyczącą Grudzińskeigo). Prof. Adam Massalski, opowiedział  o spacerze, jaki odbył po Kielcach w towarzystwie  pisarza i jego żony. Okazało się, co ujawniła znawczyni twórczości i znajoma pisarza, dr Irena Furnal, Grudziński zaczął od tej chwili przychylniej patrzeć na miasto.

Opowieściom towarzyszyła prezentacja zgromadzonych materiałów zdjęciowych, nad którą czuwała Wiesia Stajura.

 Relację z wieczoru wspomnień zamieściło Radio Kielce:  Gustaw Herling-Grudziński we wspomnieniach przyjaciół, http://www.radio.kielce.pl/pl/post-85052  i TVP 3:

  https://kielce.tvp.pl/42372554/pamieci-wybitnego-pisarza-kielczanie-uczcza-rok-gustawa-herlingagrudzinskiego

Poniżej pokazujemy fotorelację ze spotkania - zdjęcia: Andrzej Jóźwiak ( A.J.) i Tomasz Rutczyński ( T.R.).

M.H-Rz.

Galeria: