W Fabryce Porcelany AS Ćmielów, dawnym "Świcie"

Wyprawa do Ćmielowa, ostatnia nasza marcowa wycieczka, pozwoliła nie tylko poznać duży rozdział materialnego dziedzictwa Kielecczyzny, historię zakładów fajansu i porcelany ale też spotkać obecnego właściciela manufaktury, prawdziwego pasjonata  porcelany i kolekcjonera sztuki,  Adama Spałę.

Zakład noszący obecnie nazwę Fabryka Porcelany AS [od  Adama Spały] Ćmielów specjalizuje się w ręcznej produkcji. Prezentowana w manufakturze ekspozycja obejmuje zabytkową zastawę produkowaną tutaj od  XIX wieku, chociaż pierwsze wyroby, jeszcze z gliny, zaczęto wytwarzać już pod koniec wieku XVIII. Z okresu międzywojennego pochodzi unikalna różowa porcelana stworzona według receptury ówczesnego dyrektora zakładu Bronisława Kryńskiego. Obecny właściciel jest autorem porcelany zielonej.Delikatny odcień koloru widać wyraźnie po podświetleniu wyrobu lub zestawieniu z bielą. Z dużym zaskoczeniem rozpoznawaliśmy wśród prezentowanych eksponatów znane  wzornictwo serwisów i porcelanowych  figurek z lat siedemdziesiątych. Niewątpliwą atrakcję zwiedzania stanowią warsztaty ceramiczne. Dużą frajdę daje lepienie z gliny pod okiem instruktorek. My tworzyliśmy róże. W domu pozostało tylko wypalić w piekarniku i pomalować.

Dla pełnej relacji trzeba zaznaczyć, że w Ćmielowie działa też drugi zakład pod nazwą Zakłady Porcelany „Ćmielów” Sp. Z o.o. (dzisiejsze Polskie Fabryki Porcelany "Ćmielów" i "Chodzież" SA) produkujące porcelanę w sposób maszynowy.

 

Galeria: 
Tags: