Spacer szlakiem przedwojennych Kielc i Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

Spacer w kierunku przedwojennych Kielc i miejsc związanych z młodością  Gustawa Herlinga-Grudzińskiego poprowadziła 1 czerwca 2016 roku dr Irena Furnal.  Trasa obejmowała przestrzeń, po której poruszał się przyszły pisarz: dom rodzinny przy ul. Sienkiewicza 52, Teatr im. S. Żeromskiego i miejsca na ul. Sienkiewicza, w których mieściły się często odwiedzane przez niego kina,  ul. Mała przy której bukinista Icek Chytler [Chitler] sprzedawał gimnazjalistom książki, a niejednokrotnie  i ściągawki, szkoła-Gimnazjum i Liceum im. S. Żeromskiego- dzisiejsza siedziba Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej, kamienica na rogu ul. Mickiewicza i Pl. Wolności, w której mieszkał na stancji oraz  park miejski, miejsce koleżeńskich i sentymentalnych spotkań. ( M.H-Rz.) Informacja o spacerze ukazała się też na stronie Radia Kielce: http://www.radio.kielce.pl/pl/post-86728 . Wydarzenie zostało przygotowane przez nasze stowarzyszenie.

Kielecki szlak spacerowy śladami Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, oprac. dr Irena Furnal:

  1. Zbiórka:  ul. Sienkiewicza 52, dom rodzinny Herlingów-Grudzińskich. Historia ul. Kolejowej, kamienicy i mieszkańców. Żydowska społeczność Kielc oczyma Juliana Gringrasa, syna właściciela atelier „Moderne”. Herlingowie-Grudzińscy. Obraz przedwojennej ul. Sienkiewicza w powieści W. Jażdżyńskiego „Okolica starszego kolegi”.
  2. Ul. Sienkiewicza, kina „Phenomen” i „Palace”, do których „nałogowo” chodził Gustaw Herling-Grudziński jako chłopiec i jego matka.
  3. Teatr Ludwika – kolejna namiętność młodego Gustawa. Repertuar „Reduty” J. Osterwy. Tradycje legionowe Kielc.
  4. Ul. Mała. Zakład jubilerski i zegarmistrzowski Karola Haslingera i historia „bukinisty” Icka Chitlera.
  5. Droga do szkoły przez Plac Panny Marii – pamiątkowy głaz w miejscu szubienicy, na której miał zawisnąć  ks. Piotr Ściegienny; plac, na którym znajdowała się cerkiew prawosławna.
  6. Gmach gimnazjum im. Stefana Żeromskiego. Historia szkoły Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, nauczyciele, Herling-uczeń, epizod z kółkiem „komunizantów” i zawieszenie w prawach ucznia na kilka miesięcy, szkolne przyjaźnie.
  7. Pl. Wolności (Bazary) – stancja, na której mieszkał Herling-Grudziński, opis placu znajduje się w opowiadaniu „Łuk Sprawiedliwości”, gmach gimnazjum Stefanii Wolman-Zimnowodziny, w którym uczyła starsza siostra Gustawa Eugenia i uczyła się młodsza - Sara Miriam, gmach gimnazjum im. J. Śniadeckiego, do którego uczęszczał brat Maurycy i którego starsi uczniowie, w tym Maurycy  wzięli udział w wojnie 1920 r.
  8. Park miejski. Wagary i randki. Słynna ławeczka Marcinka Borowicza i Biruty („Syzyfowe prace”). Młodzieńcza miłość Gustawa- Lala Bieniecka. Koniec programu.
Galeria: