O „Trzech spotkaniach w Neapolu” z Gustawem Herlingiem-Grudzińskim oraz spotkaniu absolwenta Konrada Cedro z młodzieżą Żeromskiego
W dniu 4. października 2021 r. Konrad Cedro opowiedział uczniom klasy maturalnej o profilu humanistycznym o swoich spotkaniach z Gustawem Herlingiem-Grudzińskim w Neapolu w roku 1986, 1988 i 1991. Lekcja odbyła się z inicjatywy Magdy Helis-Rzepki, Agnieszki Kucharskiej (DŚT) oraz Lillii Winiarskiej-Mancini przy okazji wystawy fotografii z tychże spotkań, przeniesionej tymczasowo do I L.O. z Pałacyku Zielińskiego w Kielcach. Wcześniejsze wernisaże wystawy miały miejsce w listopadzie 2019 r. ( w czasie obchodów 100. rocznicy urodzin pisarza) oraz wrześniu 2021 r. (podczas ogólnopolskiego Festiwalu Herlinga Grudzińskiego pt. „Pociąg do literatury”).
Lekcja o Herlingu była niezwykłą okazją nie tylko do wspomnień i dyskusji o związkach autora „Innego świata” z Kielcami i naszą szkołą, ale również do podtrzymania więzi międzypokoleniowych z obecnymi maturzystami, którzy lada moment staną się absolwentami naszej szkoły. Na koniec lekcji Konrad Cedro przekazał archiwalne egzemplarze specjalnego jubileuszowego wydania (1985-1995) Pisma Towarzystwa Entuzjastów Kultury Antycznej I L. O. „Notabene”, którego mottem była rzymska maksyma: „Antiqua quae nunc sunt, fuerunt olim nova” (To, co dziś jest stare, kiedyś było nowe).
Wrześniowo-pażdziernikowy numer pisma z roku 1989 w całości poświęcony został Gustawowi Herlingowi-Grudzińskiemu. Trzeba zaznaczyć, że był to jednocześnie pierwszy tekst w Kielcach i jeden z pierwszych w kraju przedstawiający osobę i twórczość pisarza do tej pory w literaturze krajowej, z powodu peerelowskiej cenzury, nieobecnego.
Załącznik | Wielkość |
---|---|
O " Trzech spotkaniach w Neapolu" z Gustawem Herlingiem Grudzińskim | 335.21 KB |