Za tlenem czyli spacerowycieczka do jeziorek w Paśmie Posłowickim

1 października 2016 r. kolega Jacek Jopowicz poprowadzi bez względu na pogodę ( a ma być do 24 stopni ciepła!!) wycieczkę dł. ok. 5 km ( mniej więcej 4- godzinną) do dwóch jeziorek Pasma Posłowickiego. Start z przystanku MPK Kielce Białogon na ul. Krakowskiej ( na wprost stacji benzynowej i Agromy) o godz. 10.15, bo tak w sobotę dojeżdżają miejskie autobusy. Szczegółowe informacje w liście Jacka poniżej:

Kielczanie mają możliwość aktywnego wypoczynku i zaczerpnięcia świeżego powietrza w każdej wolnej chwili. Wszak miasto otoczone jest lasami i wzgórzami do których każdy ma niedaleko – czy jakimkolwiek pojazdem, czy na piechotę.  Gruchawka przy Niewachlowie, Świnia Góra z pięknymi widokami o krok od os. Świętokrzyskiego, Góra Wierzejska w Dąbrowie, grupa Telegrafu przy Bukówce i Barwinku, góry: Dalnia, Grabina i Brusznia pomiędzy Ślichowicami,  Podkarczówką i Białogonem, zaś Karczówka niemal w samym mieście. Jednak najbardziej popularnym miejscem o każdej porze roku jest Pasmo Posłowickie, zwłaszcza jego części zwane Stadionem oraz Skocznią, chociaż basen zabetonowano, dawny stadion powoli zarasta, a skocznię na której startował nawet przyszły mistrz olimpijski Wojciech Fortuna, wysadzono akurat 10 lat temu w powietrze.
 
A my pójdziemy do dwóch jeziorek Pasma Posłowickiego, z których jedno tylko jest szerzej znane jako Rezerwat Biesak – Białogon. Odwiedzimy miejsca, do których niewiele osób zagląda. Może spotkamy sarenki, wiewiórkę, natrafimy na grzyby, sprawdzimy, czy zaskrońce już śpią... Zobaczymy, gdzie rośnie lilia złotogłów. Może wejdziemy na kilka górek, a na pewno na jeden z pięciu głównych szczytów pasma, którego nazwę ostatnio przeinaczają domorośli onomaści i kartografowie. Zaczerpniemy tlenu na cały tydzień, bo w mieście zieleni coraz mniej. Bardzo przydatne okażą się buty turystyczne i odpowiednia odzież. Zabierzmy do plecaka trochę picia i  jedzenia, bo w tym lesie sklepów nie ma.
 
Wycieczka odbędzie się bez względu na pogodę i potrwa do 4 godzin. Przejdziemy ok. 5 km, a na życzenie możemy trochę więcej. Spotkamy się w sobotę 1 października o godz. 10. 15 na ul. Krakowskiej na przystanku MPK Kielce Białogon (naprzeciwko stacji benzynowej i Agromy). O tej porze dojeżdżają tam autobusy: nr 1 (z Bukówki), 6 (z Niewachlowa), 28 (z Zagórskiej) i 111 (z Dąbrowy).  Możliwość powrotu autobusami: 4, 44, 103, 107, 108, 113 z al. na Stadion lub ul. Kusocińskiego Wszystkie trasy można prześledzić na stronie http://ztm.kielce.pl/rozkad-jazdy-sp-429094646.html
Galeria: