WYDARZENIA NA ŻEROMSZCZYŹNIE

W galerii Centrum Edukacji i Kultury "Szklany Dom" odbyły się dwa ciekawe wydarzenia. W sobotę 26 kwietnia wernisaż wystawy "Harcerski Żeromski" oraz w piątek 9 maja "Żeromski w archiwaliach. Z zasobów Archiwum Państwowego w Kielcach”. Wydarzenia przygotowane w ramach obchodów Roku Stefana Żeromskiego. Co prawda pisarz nie był harcerzem, ale idea skautingu stała się mu bliska poprzez syna Adama, który w Zakopanem wstąpił do drużyny prowadzonej przez Andrzeja Małkowskiego i stał się prawdziwym skautem.

Przybyłych gości, harcerzy i zuchów serdecznie witał wójt gminy Masłów Tomasz Lato oraz dyrektor Wojtek Purtak. Wystawa składa się z kilkanastu plansz z opisanymi zdjęciami, dotyczącymi różnych sfer działalności harcerzy na Żeromszczyźnie. Między innymi: "Pierwsza droga w przełomie Lubrzanki", "Stefan Żeromski patronem harcerzy", "Kampania śladami Żeromskiego", "Akcja "Ciekoty", " Marzenia o szklanym domu", "Harcerski rajd świętokrzyski", "Pamiętali o Stefanie Żeromskim", "Harcerska Gmina Masłów".
Na wielu fotografiach znajdują się harcerze Błękitnego Szczepu Dzieci Gór. Uczestniczyli w akcji "Wszystkie drogi prowadzą do Ciekot", w Akcji Ciekoty, w Rajdzie "Ciekockim". Wczoraj znalazłam na zdjęciach dh Jacka Bojarowicza, dh Grażynkę Rudzką, dh Grzegorza Nocunia ...
Harcerski Żeromski” powstał na podstawie archiwaliów ze zbiorów dr. Andrzeja Rembalskiego oraz prof. Adama Massalskiego, którzy wczoraj wzbogacili wernisaż swoimi ciekawymi opowieściami.
Za opracowanie wystawy odpowiadała Kinga Kruk, kuratorka galerii „Szklanego Domu”.
Wystawę będzie można oglądać do końca maja, serdecznie Wam polecam.

Na Żeromszczyźnie, w Ciekotach czujemy się jak u siebie w domu. To na pewno za sprawą miłych wspomnień związanych z tą okolicą, ale również serdecznej atmosfery jaką tworzą zapraszający nas na spotkania: dyrektor Wojtek Purtak oraz wójt Tomasz Lato.

. Tym razem w sobotę, 9 maja zorganizowali oni wspólnie z Archiwum Państwowe w Kielcach wystawę unikatowych dokumentów związanych ze Stefanem Żeromskim i jego rodziną. O pracy archiwistów opowiedziała dyrektor dr Wiesława Rutkowska, zachęcając słuchaczy do przekazywania swoich ciekawych dokumentów do placówki, którą kieruje. Natomiast o dokumentach zgromadzonych na wystawie opowiedział archiwista Konrad Maj. Podczas unikatowego spotkania można było zobaczyć kilkanaście bezcennych dokumentów m.in. akty urodzenia Stefana Żeromskiego i jego sióstr, akty zgonu rodziców Franciszki Józefy Żeromskiej (1879 r.) i Wincentego Żeromskiego (1883 r.), którzy zmarli w dworku w Ciekotach.

Nie zabrakło dokumentów związanych z ciekocką historią. Były to umowa notarialna dotycząca administracji Ciekot przez Wincentego Żeromskiego (1871 r.), wykaz ubezpieczeń zabudowań dworskich w Ciekotach (1857 r.). czy plan granic folwarku Ciekoty sporządzony w 1877 r., w oparciu o plan z 1853 r. Po tych wystąpieniach wszyscy chętnie dyskutowali o inicjatywach podejmowanych przez Centrum Edukacji i Kultury "Szklany Dom". Mają interesujące propozycje, niektóre zorganizują wspólnie z naszym Stowarzyszeniem Absolwentów I LO. 

Podarowaliśmy organizatorom egzemplarze "Puszczy Jodłowej" wydanej przez naszego absolwenta Adam Cedro, byli zachwyceni 

Małgorzata Osterczy

fot. Zbigniew Biegaj, Zofia Pietraszek, Małgorzata Osterczy

Galeria: