Wakacyjne podróże: Hel i Żeromski

W czasie wakacyjnych, lipcowych wędrówek  dotarli do  Helu  członkowie  Stowarzyszenia, odnajdując ślady naszego Patrona-pomnik w kształcie białego żagla z tablicą o treści:

Stefanowi Żeromskiemu wielkiemu piewcy polskiego morza
W setną rocznicę urodzin społeczeństwo miasta i marynarze garnizonu Hel
Hel w październiku 1964.

Stefana Żeromskiego ceni się w Helu za pokazanie w trylogii Wiatr od morza uroków bałtyckiego wybrzeża. Nasi koledzy złożyli pod pomnikiem kwiaty. W uroczystości towarzyszyli im przedstawiciele miejscowych władz: Sekretarz Miasta Hel Marek Dykta i  Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej imienia Stefana Żeromskiego Grażyna Rotta.

Na Półwyspie Helskim  pisarz przebywał kilkakrotnie w latach 1922 – 1924, czego owocem są dwa utwory:  Międzymorze i Opowieść o Helu. W tej ostatniej napisał:

Na tę odosobnioną w morzu krainę rzeki ziemskie nie przynoszą zarazy, którą plemię ludzkie hoduje. Pył i swąd pojazdów nowoczesności nie zatruwa jej powietrza. Stary las pokrywa kopce piaszczyste, które tu morze przyniosło, jak dziecko szczęśliwie bawiąc się nimi w wieczności. W zimie jest tam znacznie cieplej niż na lądzie, w lecie znacznie chłodniej.

Cała opowieść pod adresem: http://www.moje-morze.pl/opowiescohelu.html   oraz http://literat.ug.edu.pl/~literat/wiatr/index.htm

Galeria: