"Uciekła mi przepióreczka" w kieleckim teatrze.

W przedostatni dzień Starego Roku, 30 grudnia 2022, mieliśmy przyjemność uczestniczyć w kieleckiej premierze sztuki Stefana Żeromskiego „Uciekła mi przepióreczka”. W Kielcach przedstawienie, które  swoją prapremierę miało w 1925 r. w Teatrze Narodowym, wystawiano już trzykrotnie. Obecna premiera jest więc czwartą.

Do współpracy przy realizacji spektaklu zaproszono nasze koleżanki żeromszczanki- Magdalenę Helis-Rzepkę i Lillę Winiarską-Mancini, nauczycielki języka polskiego z I LO. W sposób interesujący podzieliły się z widzami swoimi refleksjami na temat tekstu i tego, co jest w nim nadal aktualne. Obie Panie krytycznie wypowiadały się o współczesnym systemie edukacji. Padło też stwierdzenie, że Żeromski zrobił nauczycielom i lekarzom krzywdę, bo uwięził w etosie, z którego trudno im się wyswobodzić, żeby móc skutecznie uprawiać swój zawód. W „Przepióreczce” padają pytania, na które również dziś szukamy odpowiedzi, na przykład miejsce idealistów we współczesnym świecie.

Na widowni zasiadło wiele osób związanych z Naszym Liceum- nauczycieli, uczniów i absolwentów. Kto nie był, będzie miał jeszcze okazję, by zobaczyć przedstawienie i uczestniczące w nim nasze koleżanki, którym serdecznie gratulujemy.

Po spektaklu premierowym mieliśmy okazję spotkać się z twórcami i aktorami. Przy lampce szampana był czas na podziękowania, gratulacje i rozmowy.

 

Spektakl "Uciekła mi przepióreczka" na podstawie sztuki Stefana Żeromskiego,

opracowanie dramatu wg koncepcji Krystyny Duniec i Pawła Sablika

reżyseria: Michał Kotański

dramaturgia: Paweł Sablik

scenografia i kostiumy: Dorota Nawrot

muzyka: Lubomir Grzelak

ruch sceniczny: Paweł Łyskawa

wideo: Jakub Lech

reżyseria światła: Monika Stolarska

 

obsada: Ewelina Gronowska, Joanna Kasperek, Mateusz Bernacik, Bartłomiej Cabaj, Jacek Mąka, Wojciech Niemczyk, Andrzej Plata, Łukasz Pruchniewicz, Dawid Żłobiński

inspicjentka-suflerka: Kamila Długosz

Warto przeczytać:

https://www.rp.pl/wywiad/art37697411-michal-kotanski-bywamy-narzedziem-do-nabijania-politycznych-punktow?fbclid=IwAR08-WfqGWyXqsLQo8MaozHCjw60ww-8kLRtNPGM34oVVwjdiYAR4KXcs1U

https://www.rp.pl/teatr/art37713201-uciekla-mi-przepioreczka-nierealny-etos-systemu-edukacji

ZP

Galeria: