Stypendium im. Marii Lewickiej

W czerwcu 2013 roku zostało zainicjowane roczne stypendium socjalne imienia Marii Lewickiej. Ufundowały je córki Pani Profesor, upamiętniając życzliwość swojej Mamy w stosunku  do uczniów. Fundatorki zaakceptowały rekomendację nauczycieli Szkoły.

Maria Lewicka uczyła w naszej szkole języka angielskiego w latach 1962-1974. Była też niezapomnianym wychowawcą dla wielu roczników uczniów. Jej ojciec, prof. Antoni Skucha, wykładał w liceum matematykę w latach  1921-1939 oraz 1945-1951. To w ich mieszkaniu na rogu ulicy Prostej i Śniadeckich w 1945 roku szkoła wznowiła  działalność. Fundatorki są również  absolwentkami „Żeromskiego”.

Tak wyjaśniają myśl uczczenia Mamy  stypendium o charakterze socjalnym:

Ta skromna pomoc stypendialna to kontynuacja działań naszej Mamy, Marii Lewickiej i jej rodziny. Mama chętnie, ale bez rozgłosu udzielała pomocy finansowej osobom, które jej najbardziej potrzebowały, najczęściej dzieciom dotkniętym chorobą. Wiemy z przekazów rodzinnych, że dla Babci Joanny Górczyńskiej-Skuchowej, która założyła i z pasją prowadziła żeńskie gimnazjum w Kielcach, edukacja była priorytetem w życiu. Dla nas Liceum Żeromskiego to szkoła "rodzinna", dlatego zrodziła się myśl o pomocy uczniom tego liceum, którzy "mają pod górkę" i mamy nadzieję, że inni także nią zarażą się.

Na zdjeciach: prof.Maria Lewicka 2006 r.; z uczennicą 1971 r.;prof. Antoni Skucha z uczniami