Spotkanie z Ireną Nyczaj

Irena Nyczaj -poetka, prozatorka, kielczanka i co dla nas równie istotne żeromszczanka.  Absolwentka filologii rosyjskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Po studiach wróciła do I LO już jako nauczycielka języka rosyjskiego (pracowała w latach 1972-1997). 

Miejska Biblioteka Publiczna im. Jerzego Pilcha w Kielcach  9 listopada 2022 w Poczytalni Na dVoRcu gościła Irenę Nyczaj, kobietę wielu pasji, o których opowiadała w sposób niezwykle interesujący, często dowcipny. Jedną z jej miłości, od zawsze są konie. W dzieciństwie jeździła konno, a później często je rysowała, bo rysunek, grafika to jej druga pasja. Od lat tworzy ilustracje do książek i czasopism. Do pisania zachęcił ją mąż Stanisław Nyczaj, którego wspomina z wielką miłością i wdzięcznością.

Publikowała wiersze i opowiadania w „Przemianach”, w „Życiu Literackim”, „Literackim Głosie Nauczycielskim”, „Zeszytach Kieleckich”, almanachu „Bazar 3” (1981), a także haiku w „Autografie” (2015) oraz w antologiach: „10 lat Nadmorskich Spotkań Literackich” (2018). Regularnie publikuje w „Świętokrzyskim Kwartalniku Literackim”. Jest członkiem Klubu Przyjaciół Świętokrzyskich Literatów. Na swoim koncie ma tomiki opowiadań, takie jak „Wina”, „Chaosmos” czy „Zwid”. Podczas spotkania w Poczytalni Na dVoRcu  fragmenty jej twórczości pięknie odczytali Barbara Wrońska i Szczęsny Wroński. Rozmowę prowadził Grzegorz Rak.

 Po części oficjalnej był czas na lampkę wina, tort, autografy, prywatne rozmowy i wspomnienia m.in. z liczną grupą żeromszczaków. Pani Profesor podarowała nam kilkanaście zdjęć z prywatnego zbioru z czasów swojej przygody z Naszym Liceum.

Dziękujemy za ten piękny wieczór pełen poezji, wspomnień i zachęcamy do lektury twórczości bohaterki spotkania.

Zdjęcia Z.P.