Spotkanie autorskie z Mateuszem Pakułą

30 września 2024 w ramach Kieleckiego Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego mieliśmy przyjemność wziąć udział w CZYTANIU PERFORMATYWNYM „SKÓRY PO DZIADKU”. Tekst czytali aktorzy kieleckiego Teatru im. Stefana Żeromskiego oraz sam autor i reżyser Mateusz Pakuła - żeromszczak.

Po czytaniu miała miejsce kielecka premiera książki „Skóra po dziadku” i spotkanie autorskie z Mateuszem Pakułą.

Ze strony https://teatrzeromskiego.pl/spektakle/czytanie-skora-po-dziadku/

„Skóra po dziadku” na podstawie książki Mateusza Pakuły, w adaptacji i reżyserii autora

obsada: Anna Antoniewicz, Dagna Dywicka, Ewelina Gronowska, Wojciech Niemczyk, Andrzej Plata, Łukasz Pruchniewicz, Dawid Żłobiński

Druga powieść kielczanina Mateusza Pakuły, którego prozatorski debiut, „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję” stał się literacką, a potem teatralną sensacją. Pakuła znów sięga do rodzinnej historii, tym razem jednak przenosimy się z nim do epicentrum stalinizmu, początku lat 50., gdy jego nastoletni dziadek za szczeniacki wybryk trafia do kieleckiej katowni. Kto go z niej wyciągnie? Dlaczego? Jaki jest związek tych wydarzeń z latami wojny, z pogromem kieleckim, z pamięcią Holocaustu? Czy historia, jaką pamiętamy, jest również historią, którą chcemy pamiętać? Czy nadaje się na tożsamościowy mit?
Pakuła-narrator silnie obecny w swojej opowieści nie tylko rekonstruuje fakty, ale też snuje refleksję nad tym, jak na nas leżą dziurawe, niczym pamięć, skóry po dziadkach.

Pamięć, i ta indywidualna, i ta zbiorowa, bywa zawodna i kapryśna. A przecież musimy selekcjonować przeszłość, żeby nie przygniotła nas swoim ciężarem. To o pokrętnych mechanizmach pamiętania opowiada Mateusz Pakuła w „Skórze po dziadku”.

 z recenzji Katarzyny Sawickiej- Mierzyńskiej w „Dwutygodniku”.

https://www.facebook.com/jandwutygodnik/posts/pfbid0fHTZadfF2ZX9GHo4oMoDYfWT2sGB8aRTHSGWME6UpdeUQHD6XbovkxpgvYvTgyvrl

ZP

Galeria: