Przyrodnicza ciekawostka. Babie lato i tygrzyki

Wróciła złota jesień i jest szansa na babie lato. Jak się okazuje jest to zjawisko nie tylko jesienne. Przedstawiamy ciekawostkę nadesłaną przez Jacka Jopowicza.

Tygrzyki paskowane  (Argiope bruennichi) są chyba najładniejszymi pająkami występującymi w Polsce. To bliskie krewniaki pająków krzyżaków. Ich srebrzyste lub złociste odwłoki pokryte są poprzecznymi prążkami. Podobne do osy, jednak nie bzyczą i ludzi nie atakują, chociaż są jadowite.Takie umaszczenie i długość ok. 2,5 cm mają samice, a samce są o ponad połowę mniejsze i słabo ubarwione.

Tygrzyki żyją przeważnie na niekoszonych łąkach, ale również w ogrodach. Duże, koliste sieci rozpinają pomiędzy wysokimi trawami lub kwiatami ogrodowymi, a nawet gałązkami krzewów. Ponieważ czekają na większe łupy, np. koniki polne, motyle, wzmacniają sieci spiralnym szwem. Malutkie tygrzyki umieszczane są przez matkę w specjalnym brązowym kokonie w którym zimują. Wiosną podróżują dalej z wiatrem na wytworzonych niciach, tak jak inne czynią to jesienią. Mają swoje wiosenne babie lato.

zdjęcia: Jacka Jopowicza