Promocja I tomu "Dzienników" Stefana Żeromskiego-30.03.2022 r.

Jak współcześnie wygląda naukowe opracowywanie tekstów? Jak przygotowano nową, krytyczną edycję „Dzienników” Stefana Żeromskiego, których tom I z lat 1882-1883 ukazuje się właśnie jako 27 tom” Pism zebranych” Żeromskiego? Odpowiedzi na te pytania mogą być pasjonującą opowieścią. Przekonali o tym zgromadzonych 30 marca w Sali portretowej Pałacu Biskupów Krakowskich autorzy nowego opracowania „Dzienników” - prof. Zdzisław Jerzy Adamczyk i prof. Beata Utkowska.

Nowa edycja nie tylko pokazuje, jak zmieniał się autor dzienników, jak ewoluował jego język, gdzie tkwią źródła późniejszych utworów literackich, ale też po raz pierwszy uzupełnia tekst rysunkami autora i obszernymi przypisami stanowiącymi odrębną, samoistną wartość. Wyłania się z nich panoramiczny obraz czasu, miejsc i ludzi, o których Żeromski wspomina. Informacje biograficzne zostały wyodrębnione w postaci słownika stanowiącego część tomu. Zapowiada się pasjonująca lektura.

Spotkanie promocyjne poprowadziła kierownik Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego i absolwenka naszego liceum, Sylwia Zacharz. Odbyło się dokładnie w miejscu, w którym w latach szkolnych znalazł się sam pisarz. Biskupi z portretów usłyszeli tym razem nie język rosyjski, a fragmenty „Dzienników” odczytane przez Świętokrzyskiego Akademickiego Mistrza Mowy Polskiej. Na spotkaniu nie mogło nie być żeromszczaków. Było nas dziwięcioro z prezes Zofią Pietraszek i przedstawicielem kapituły Jerzym Danielem na czele.

 

 

Galeria: