Poza ramami. Literackie inspiracje w grafice. Adam Mickiewicz "Ballady i romanse"-zaproszenie na wernisaż wystawy do Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego. 24 maja, godz.18.00.

Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego pokaże w dniach od 24 maja do  27 listopada 2022 r. wystawę z okazji przypadającej w tym roku 200. rocznicy wydania w Wilnie  I tomiku poezji Adama Mickiewicza zawierającego przełomowy dla polskiej kultury cykl Ballady i romanse. Wprawdzie Żeromski nie poznał w czasie szkolnej nauki ballady -  manifestu Romantyczność otwierającej w Polsce epokę romantyzmu, ale od 1918 roku uczniowie naszej szkoły już tak. Kto nie pamięta słów: Czucie i wiara silniej mówi do mnie,/ Niż mędrca szkiełko i oko ?

A kto zastanawiał się nad kolejnymi: Martwe znasz prawdy, nieznane dla ludu/ Widzisz świat w proszku, w każdej gwiazd iskierce;/ Nie znasz prawd żywych, nie obaczysz cudu!/ Miej serce i patrzaj w serce!

Plansze z odręcznie napisanymi fragmentami ballad zestawione z drzeworytami będącymi ich ilustracją wykonanymi przez artystę drzeworytnika Stefana Mrożewskiego w 1960 roku w Kalifornii po raz pierwszy zostaną pokazane 24 maja 2022 r. w siedzibie Muzeum Lat Szkolnych S. Żeromskiego przy ul. Jana Pawła o godz. 18.00. Zobaczymy też klocki drzeworytnicze i eksponaty związane z Mickiewiczem.