Nie żyje kolega Zdzisław Antolski

Wczoraj, 4 grudnia 2023 roku, odszedł od nas kolega Zdzisław Antolski, uznany i doceniany  poeta, pisarz, wydawca, publicysta, a dla nas kolega żeromszczak. Maturzysta z 1973 roku. Od dłuższego czasu zmagał się z ciężką chorobą. Przegrał. Miał 70 lat.

Pożegnać Zdzicha możemy 7 grudnia br. w czwartek. Msza Święta żałobna zostanie odprawiona o godz.14.00 w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego na Czarnowie ( ul. Mieszka I 48 ). Zmarły spocznie na cmentarzu w Cedzynie.

Zdzichu, będzie nam brakowało twojego uważnego spojrzenia i dobrotliwego uśmiechu, twojej przyjaźni po prostu!

Żonie Marii, również koleżance absolwentce, składamy z serca płynące wyrazy współczucia.

 

Zdzisław Antolski urodził się 16 stycznia 1953 r. w Skalbmierzu. Dzieciństwo spędził we wsiach: Złota i Pełczyska na Ponidziu. Od 1968 roku mieszkał na stałe w Kielcach.

Debiutował  kilkoma wierszami w 1972 r, w szkolnym piśmie I LO im. Stefana Żeromskiego „Młodzi idą”, wydawanym pod opieką merytoryczną prof. Heleny Wolny. Następnie publikował w almanachu „Bazar poetycki” (197 4 r.).

 Jego wiersze, opowiadania i szkice  ukazywały się na łamach prasy  literackiej, m.in. w „Tygodniku Kulturalnym”, „Poezji” „Twórczości”, „Frazie”, „Radostowej” a także na portalach literackich, głównie w tygodniku  Pisarze.pl. Przez wiele lat prowadził też swoje wydawnictwo „U poety”. Wydał kilkanaście zbiorów wierszy oraz zbiorów opowiadań i powieści.W 2013 roku nasze Stowarzyszenie wydało jego zbiór opowiadań "Furtka w czasie".

Otrzymał wiele nagród na konkursach poetyckich, m. in. im. Jana Śpiewaka w Świdwinie, Czerwonej Róży w Gdańsku , nagrody na Festiwalu Poezji w Łodzi. Za książkę poetycką „Okolica Józefa” otrzymał Nagrodę im. Andrzeja Bursy w Krakowie (1986 r.).

Był odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi i Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Jesienią tego roku ( 2023 ) otrzymał Świętokrzyską Nagrodę Kultury I stopnia.

Należał do Stowarzyszenia Absolwentów Liceum im. Stefana Żeromskiego Żeromszczacy. To w jego wydawnictwie zostały opublikowane trzy almanachy literackie szkoły prezentujące twórczość literacką i artystyczną uczniów. W 2013 roku w Teatrze im. Stefana Żeromskiego świętował z nami swój jubileusz 60-lecia i wydania tomu opowiadań.

 

 

 

Galeria: