Nawłoć i wrotycz kwitną - czas wracać do szkoły

Zakwita nawłoć kanadyjska, w pełni już kwitnie wrotycz. Inne rośliny jeszcze kwitną, albo już przekwitły, jak trzcina. To znak, że czas wracać do szkoły. Jedni po naukę, inni aby nauczać, a niektórzy może żeby powspominać.

Nawłoć zwiewna, pachnąca, zdobiąca polne bukiety, ale to obcy chwast ekspansywny zarastający wszystko, wypierający rodzimą roślinność. Znana nam z jednej z pierwszych wycieczek żeromszczaków Jankowa Góra nie kwitnie już pod koniec maja na fioletowo smółką, ale pod koniec sierpnia na żółto nawłocią. Łaskawym okiem patrzy na nawłoć medycyna naturalna. Ziele jest wykorzystywane przy stanach zapalnych dróg moczowych, kamicy nerkowej , trudno gojących się ranach.

https://zeromszczacy.pl/jankowa-gora-okolice-karczowki-id188.html

Wrotycz za to jest pożyteczny. Jego żółte kwiatki kuleczki i liście pachnące intensywnie, nieco jak kamfora, po zasuszeniu odstraszają komary, kleszcze, muszki i mole. Ma dość szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej.

Tak więc nie tylko kwitnące kasztany mogą wyznaczać szkolny termin. Dla młodszych wyjaśnienie: „Już kasztany kwitną. Tu nie Częstochowa, cudów nie ma. Trza się uczyć” – mawiał przed zbliżającą się maturą prof. Antoni Urbanek.

J.J.

 

 

Galeria: