MATURA 2022. Czy kasztanowce zdążą zakwitnąć???

29 kwietnia w szkolnej auli odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego klas maturalnych. Naukę zakończył ostatni rocznik, który będzie pamiętał naukę w sześcioletniej szkole podstawowej, trzyletnim gimnazjum i trzyletnim liceum. Rocznik wyjątkowy, bo w niezwykle trudnym czasie przyszło im uczęszczać do liceum. Dwa lata pandemii, zdalna nauka, obostrzenia sanitarne, ograniczone kontakty i spotkania towarzyskie i wreszcie czas ogromnego niepokoju związanego z wojną za naszą wschodnią granicą.

W czasie uroczystości pożegnania uczniów klas trzecich obecni byli przedstawiciele Stowarzyszenia Absolwentów Szkoły „Żeromszczacy”. Panie Prezes Zofia Pietraszek i Sekretarz Lilla Winiarska Mancini oraz przedstawiciel grupy założycieli Stowarzyszenia i Fundator dwóch Statuetek Primus in Collegio Primo Pan Janusz Łojek – absolwent I LO im. Stefana Żeromskiego w Kielcach z 1961 roku.

W tym roku szkolnym Statuetki Primus in Collegio Primo otrzymali:

w kategorii naukowej

Maria Kurcbart z klasy III Cg

Oliwia Zwierzchowska z Klasy III Ag

w kategorii „Najlepszy sportowiec”

Oliwia Godek z klasy III Fg

w kategorii „Najbardziej kreatywna osobowość”

Michał Krakowiak z klasy III Eg

Wszyscy wyróżnieni otrzymali od Stowarzyszenia Absolwentów nagrody książkowe, a Oliwia Zwierzchowska za szczególne osiągnięcia naukowe dodatkowo Stypendium Zarządu Stowarzyszenia Absolwentów „Żeromszczacy”.

Oliwia Zwierzchowska dwukrotnie brała udział w Olimpiadzie Języka Łacińskiego uzyskując tytuł finalistki w roku 2022. W 2021 dotarła do części ustnej  etapu okręgowego tej olimpiady. W wyniku klasyfikacji końcowej (I-III) uzyskała średnią ocen 5,0 i oczywiście otrzymała świadectwo ukończenia liceum z wyróżnieniem. W 2020 roku zaangażowała się w projekt społeczny „Zwolnieni z Teorii” i upowszechniała wiedzę ekologiczną wśród najmłodszych. Oliwia zajmuje się plastyką, maluje i rzeźbi. Jest też wolontariuszką i pracuje w schronisku dla zwierząt.

Zofia Pietraszek w imieniu zarządu i całej społeczności „Żeromszczaków” życzyła abiturientom sukcesów na egzaminie dojrzałości i aby świetne wyniki matury otworzyły im drzwi do mądrej, spokojnej, wymarzonej przyszłości. Następnie krótko przedstawiła charakter istniejącego od 1995 roku Stowarzyszenia Absolwentów i zaprosiła do wstępowania jego w szeregi.