Maraton z Żeromskim
Zapraszamy w imieniu Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego na Maraton z Żeromskim, który jest częścią projektu Strażnicy dziedzictwa Niepodległej. Wydarzeniu towarzyszą warsztaty edukacyjne oraz wystawy plenerowe prezentowane na dziedzińcu Muzeum (Dawny Pałacyk Dyrektora Gimnazjum) przy ul. Jana Pawła na wprost Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej.
Szczegółowy program:
27 lipca:
15.00 Prezentacja słuchowiska przygotowanego podczas warsztatów
16.00 Uciekła mi przepióreczka – słuchowisko z 1969 roku w reżyserii Tadeusza Łomnickiego. O powstaniu nagrania, aktorach, przygotowaniu scenariusza opowie dyrektor Teatru Polskiego Radia w Warszawie – Janusz Kukuła.
Dramat Uciekła mi przepióreczka ukończył Żeromski 7 stycznia 1924 roku. Bardzo szybko trafił on na deski teatru. Premiera, na której obecny był pisarz, miała miejsce 27 lutego 1924 roku w Teatrze Narodowym w Warszawie i stała się wielkim wydarzeniem, „najgłośniejszą prezentacją polskiego autora współczesnego w całym dwudziestoleciu międzywojennym". Przeszła ona „nie tylko do historii, ale i do legendy teatru". Sztukę powtarzano 60 razy. Przedstawienie reżyserował Juliusz Osterwa, dla którego spektakl ten miał szczególne znaczenie, miał bowiem dawać Polakom wiarę w konieczność pracy dla ideału i pokazywać etos polskiego inteligenta.
Słuchowisko zostało nagrane 11 listopada 1969 roku przez Teatr Polskiego Radia. Jest to adaptacja stworzona przez Zofię Orszulską. Wśród obsady znaleźli się m.in.: Gustaw Holoubek – Przełęcki, Teresa Lipowska - Dorota Smugoniowa, Andrzej Szczepkowski – Zabrzeziński) oraz Tadeusz Łomnicki w roli Smugonia.
17.30 Utwory Żeromskiego w interpretacji aktorów Teatru Polskiego Radia
Wybitni aktorzy, na co dzień pracujący w studio Teatru Polskiego Radia, a których głosy znają wszyscy Polacy, zaprezentują zgromadzonej publiczności fragmenty utworów Stefana Żeromskiego.
Mariusz Bonaszewski – Rozdzióbią nas kruki, wrony
Andrzej Ferenc – Zmierzch
Dariusz Niebudek – Sen o szpadzie
Dorota Landowska – Puszcza jodłowa
W rolę przewodnika po radiowych meandrach wcieli się Janusz Kukuła dyrektor Teatru Polskiego Radia w Warszawie
18.30 Rzeczpospolita Zakopiańska – projekcja filmu oraz rozmowa o powstaniu Rzeczpospolitej Zakopiańskiej i jej prezydencie Stefanie Żeromskim (prof. dr hab. Zdzisław Jerzy Adamczyk, Lesław Dall)
W październiku 1918 roku w Zakopanem powstała Rada Narodowa. Jej prezydentem został Stefan Żeromski. Rada, oficjalnie przejmując władzę nad wojskiem, policją i urzędami w Zakopanem, stała się jednym z pierwszych zaczątków niepodległej Polski.
Film Rzeczpospolita Zakopiańska w reżyserii Piotra Jaworskiego przybliża piękną kartę z dziejów Zakopanego, mało znaną i bez wątpienia wartą opowiedzenia. Reżyser czyni to jednak w niekonwencjonalny sposób – wykorzystuje w większości nigdy niepublikowane filmy i fotografie bohaterów, miejsc i wydarzeń, ożywiając je za pomocą nowoczesnych technik graficznych oraz animacyjnych.
W filmie przytoczone są wypowiedzi autentycznych postaci – Stefana Żeromskiego, Stanisława Witkiewicza, Józefa Piłsudskiego, Medarda Kozłowskiego, Jana Kasprowicza, Andrzeja Struga, Ludwika Solskiego, Kazimierza Sichulskiego, por. Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego, Kazimierza Dłuskiego, Wincentego Szymborskiego, Wincentego Witosa, Ignacego Daszyńskiego.
Pokazowi filmu towarzyszyć będzie spotkanie, w którym wezmą udział profesor Zdzisław Jerzy Adamczyk – historyk literatury, którego zainteresowania naukowe koncentrują się szczególnie wokół biografii i twórczości Stefana Żeromskiego oraz Lesław Dall – historyk, regionalista, konsultant filmu Rzeczpospolita Zakopiańska, kurator wystawy Rzeczpospolita Zakopiańska, prezentowanej w Muzeum Tatrzańskim.
28 lipca:
17.00 Wierna rzeka Stefana Żeromskiego w reżyserii Janusza Kukuły
Spektakl przygotowany specjalnie dla naszych widzów przez dyrektora Teatru Polskiego Radia oraz wybitnych polskich aktorów. Inscenizacja powstała na kanwie jednej z najbardziej „świętokrzyskich” powieści Żeromskiego – Wiernej rzeki, której akcja rozgrywa się w podkieleckim dworze.
Krzysztof Gosztyła – narrator
Anna Cieślak – Salomea Brynicka
Mariusz Bonaszewski – Józef Odrowąż
Dorota Landowska – księżna Odrowążowa
Andrzej Ferenc – Antoni Brynicki
Dariusz Niebudek – Szczepan
Przemysław Wyszyński – Wiesnicyn
Andrzej Ferenc – doktor
Dariusz Niebudek – Olbromski
Scenariusz i reżyseria Janusz Kukuła
19.30 Koncert Na rogu świata i nieskończoności Teatru Piosenki Romana Kołakowskiego
Kabaretowa, pełna wytwornego humoru i ciepłego sentymentu, poetycko-muzyczna opowieść o artystycznym obliczu dwudziestolecia międzywojennego. Bohaterami są niezapomniane gwiazdy przedwojennej, polskiej sceny: Hanka Ordonówna, Mira Zimińska i Jan Kiepura, w których role wcielą się znakomici aktorzy i wokaliści: Agata Grześkiewicz, Agata Klimczak, Wojciech Machnicki i Leszek Zduń. Zabrzmią wielkie przeboje ówczesnej Warszawy: Miłość Ci wszystko wybaczy, Piosenka o zgubionym sercu, Tango milonga…
Przewodnikami po najsłynniejszych kawiarniach, teatrach, rewiach i kabaretach będą: Stefan Żeromski, w którego postać wcieli się Wojciech Machnicki i tajemniczy kelner z restauracji „Ziemiańska” – którego zagra Leszek Zduń. Przy fortepianie – jako Tadeusz Sygietyński – Bartłomiej Abramowicz.
Scenariusz i reżyseria Roman Kołakowski/Leszek Zduń
Pokaz mody z okresu dwudziestolecia międzywojennego
Moda dwudziestolecia kształtowała się w wyjątkowych okolicznościach politycznych i społecznych. Z międzywojennej garderoby zniknęła biżuteria i kosztowne stroje. Zarówno panowie jak i panie zaczęli preferować proste fasony stawiające na wygodę i funkcjonalność.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.