Kapliczka pamięci Jarka Leszczyńskiego, żeromszczaka i przewodnika świętokrzyskiego

Jarek wyglądał jak dawny buchalter, tylko mu zarękawków brakowało. Duże okulary z grubymi szkłami, niemodne ubranie, znoszone buty, ale widział i pamiętał wszystko – gdzie chociaż raz dotarł, tam trafiał. Pamiętał kto i kiedy był z nim na której wycieczce. A poprowadził tych wycieczek ponad 500. Nawet kiedy szedł poza szlakiem i wydawało się, że zabłądził, doprowadzał, gdzie było zaplanowane. I tak przez 30 lat. Miał też swoje stałe punkty programu. Wiadomo było, że tylko Jarek co roku zorganizuje powitanie zimy przez Pasmo Posłowickie, śpiewanie kolęd w zamrożonym kościele w Tokarni po dojściu z Sobkowa, procesjonalną wycieczkę z Bukówki do Mójczy, gdzie na Górze Zalasnej odprawiane było nabożeństwo Drogi Krzyżowej, obserwację kwitnących miłków na Ponidziu czy pielgrzymkę do Matki Boskiej Stopnickiej.

A równocześnie skrupulatny był jak właśnie buchalter. Pracując w skansenie w Tokarni zinwentaryzował i opisał 1410 kapliczek na Ponidziu, napisał książki Sanktuaria diecezji kieleckiej, Rzeczpospolita czterech narodów oraz inne opracowania etnograficzne i historyczne.

Maturę zdał w naszej szkole w roku 1978, potem ukończył etnografię na UJ. O wiele wcześniej spodobała mu się turystyka. Pewnie to zasługa rodziców, którzy od małego prowadzili go po pasmach otaczających Kielce,  potem przyszła kolej na wyższe góry – w wieku 6 lat wszedł na Turbacz, a kilka lat później chodził już po Tatrach. Gdy dorósł, kontynuował wędrówki po wszelkich polskich pasmach górskich, aż powrócił w Góry Świętokrzyskie, gdzie połączył znakomitą wiedzę zawodową z turystyką.

W pierwszą rocznicę jego śmierci przyjaciele z kręgów turystycznych umieścili na G. Zalasnej kapliczkę Jezusa Frasobliwego pamięci Jarka. Rzeźbę wykonał twórca ludowy Eugeniusz Nowak. Na Zalasną przyszło ponad 40 osób, w tym pięcioro żeromszczaków. Po wspomnieniach i czytaniu fragmentów autobiografii Jarka, kapliczkę poświęcił ks. Mirosław Cisowski, kapelan przewodników.

J.J.

 

Galeria: 
Tags: