Jubileuszowe spotkanie żeromszczaków z różnych stron kraju

Przypadająca 14 października 2014 r. 150 rocznica urodzin Stefana Żeromskiego stała się obok promocji 7 numeru almanachu literackiego „Żeromszczak”, wydawanego przez Stowarzyszenie a  redagowanego przez uczniów Szkoły, okazją do spotkania 17 października, w piątek, w Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego zaproszonych przez nas żeromszczaków z różnych stron Polski.

Najliczniejsza  grupa uczniów i nauczycieli pod wodzą dyrektora Stanisława Dzwonnika i Beaty Janickiej z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. S. Żeromskiego w Częstochowie przybyła z  ogromną, własnoręcznie upieczoną, pyszną „stefanką”. Z Tomaszowa Mazowieckiego przyjechały szkolne wydawnictwa.  Uznanie  zgromadzonych zyskała anglistka p. Maria Promo-Czuba, która wybrała się aż z Liceum Żeromskiego  w Pucku. Serca uczestników wieczoru z kolei podbiła brawurowym wykonaniem francuskiego repertuaru ( wszak „Ludzie bezdomni” zaczynają się w Paryżu, a i sam pisarz mieszkał we Francji kilka lat) piosenkarka, żeromszczanka            z Jeleniej Góry, ale teraz również z Kielc, Anna Hamela.                            

Miejsce spotkania, dawny gmach szkoły, wybraliśmy nieprzypadkowo. To w tych  pomieszczeniach uczył się Żeromski i tu zdecydował się zostać  w przyszłości pisarzem.  Gospodarzami wieczoru byli więc nasi młodzi koledzy, uczniowie Szkoły-Michał i Eryk.Uczestnicy to obok autorów almanachu i gości, absolwenci, nauczyciele, dyrekcja     i uczniowie szkoły, literaturoznawca i dziennikarz, prywatnie też absolwent szkoły Paweł Chmielewski  oraz  zainteresowani kielczanie. Relację ze  spotkania zamieściła TVP Regionalna i Teleekspres.                   

 Poniższe zdjęcia, wykonane przez kolegę Tomasza Rutczyńskiego, są zaledwie dalekim odbiciem sympatycznej atmosfery wieczoru.

 7 numer „Żeromszczaka” niebawem zamieścimy na stronie.

Galeria: