Jerzy Daniel o Janie Strożeckim, gimnazjalnym koledze i przyjacielu Stefana Żeromskiego-zaproszenie na premierę książki 22 pażdziernika 2021

Całym sobą to książka, w której autor, pisarz i wydawca, żeromszczak Jerzy Daniel przedstawia postać swojego dużo starszego kolegi z lat 80. XIX wieku, Jana Strożeckiego. Przyjaciela Stefana Żeromskiego  z ławy szkolnej  przywołał po raz pierwszy  sześć lat temu w pozycji poświęconej całemu kieleckiemu kręgowi koleżeńskiemu Żeromskiego, czyli w  Wiernych sobie.

Kolejna książka jest wynikiem żmudnych poszukiwań, które doprowadziły do wielu interesujących i niezwykłych ustaleń.

Powstała obszerna (ponad 400 stron), bogato ilustrowana (m.in. zdjęciami autorstwa samego bohatera), dokumentalna opowieść o Janie Strożeckim (urodził się w 1869 r.w Chmielniku, zmarł tragicznie we Francji w 1918 r.), gimnazjalnym przyjacielu Stefana Żeromskiego, działaczu niepodległościowym, więźniu warszawskiej Cytadeli i syberyjskim zesłańcu. Książka eksponuje wątek uczucia pomiędzy Strożeckim i jego narzeczoną, która dziesięć lat czekała na jego uwolnienie.

Premiera nastąpi 22 października bieżącego roku w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Witolda Gombrowicza w Kielcach ( ul. Ściegiennego 13) o godz. 17.00.

Zapraszamy w  imieniu kolegi autora i organizatorów.

M.H-Rz

Galeria: