Alpiniści są wśród nas!

8 lutego 2020 r. na Stadionie Leśnym w Kielcach, biegiem na dystansie  8848 m równym wysokości Mout Everestu, organizacja Polskie Himalaje zainaugurowała Festiwal 40-lecia Pierwszego Zdobycia Everestu Zimą. Wejścia  17 lutego 1980 dokonali dwaj polscy himalaiści -  Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki. Sygnał do startu, oryginalnym czekanem z wyprawy na ośmiotysięcznik Nanga Parbat, dał nasz kolega Jacek Jopowicz. Wystąpił w czerwonej, puchowej kurtce, podobnej do używanej przez zdobywców Mont Everestu.

Nie mieliśmy pojęcia, że Jacek jest alpinistą, na dodatek  jednym z pierwszych w Polsce trenerów alpinizmu. W dorobku ma liczne osiągnięcia wspinaczkowe na sześcio- i siedmiotysięczniki. W 1976 roku zdobył szczyt Langar Zom Hind (7061 m.n.p.m.) w Hindukuszu Wysokim. Od 1967 roku jest członkiem  Klubu Wysokogórskiego w Krakowie, Polskiego Związku Alpinizmu oraz członkiem Akademickiego Klubu Grotołazów w Krakowie.

Kolejną pasją kolegi Jacka jest właśnie taternictwo jaskiniowe. Penetrował jaskinie we francuskich Pirenejach, w Maroku, Iranie i Tatrach. Jest też inicjatorem wytyczenia i powstania Świętokrzyskiego Szlaku Papieskiego im. Jana Pawła II.

...tam wysoko stanowimy własny,  osobny świat żyjący ponad codziennym, zwykłym światem...

W plikach do pobrania ciekawy wywiad z Jackiem Jopowiczem, alpinistą, opublikowany w kieleckich "Przemianach" w kwietniu 1977r, a od 20 lutego br. w gablocie w hallu Muzeum Historii Kielc można ogladać strój i sprzęt alpinistyczny Jacka.

Pliki do pobrania: 
ZałącznikWielkość
PDF icon imgp8183.pdf854.54 KB
Tags: