Absolutorium dla Zarządu Stowarzyszenia

Walne Zebranie 27 marca rozpoczęło się od prezentacji zbiorów fotografii, o które wzbogaciło się Stowarzyszenie. To dokumenty absolwenta Antoniego Banasia, który uczył się w szkole w latach 1916-1923 z przerwą na udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Kolejny zbiór to zdjęcia z początku wieku dokumentujące życie Kielc i szkoły. Ciekawe są z roku 1913 z wycieczki szkolnej do Ojcowa i  na wschód do Baku i Taszkientu. Przekazali je nam potomkowie nauczyciela j. francuskiego z lat 1902-1914 Josepha Duchene.Odwiedzili nas we wrześniu tego roku. Nie lada dokumentem jest obraz namalowany przez nauczyciela plastyki z lat 70. prof. Danutę Michałowską. Obraz i dokumentację fotograficzną twórczości pani Profesor podarowała stowarzyszeniu kol. Jagoda Jóźwik. Walne Zebranie jest też okazją do podziękowania tym wszystkim, dzięki ktorym stowarzyszenie może lepiej działać. Wyróżnieni żeromem zostali kol. Barbara Brożyna fundatorka stypendium naukowego oraz koledzy : ks. Jan Anioł, Janusz Borkowski, Jerzy Chabocki, Jarek Pawłowicz i Maciej Znojkiewicz. W zebraniu uczestniczył dyrektor Szkoły Waldemar Pukalski. Zastanawialiśmy się wspólnie, jak pomóc młodszym kolegom, uczniom Szkoły, przygotowac się do startu w zawodowe życie, odnaleźć na rynku pracy. Zatwierdziliśmy też plan Spotkania Pokoleń we wrześniu 2015 roku.

Poniżej:

Sprawozdanie z pracy Zarządu Stowarzyszenia od 11 kwietnia 2014 r. do 27 marca 2015 r.

  1. Zarząd w obecnej kadencji podzielił się zadaniami w sposób następujący:  

 Magdalena Helis-Rzepka –prezes , poza koordynacją prac zarządu do moich zadań stałych należy  prowadzenie podejmowanych projektów oraz  strony internetowej .

  Małgorzata Mazur-  wiceprezes , jako młody członek organizacji poznaje sposób działania stowarzyszenia włączając się w kolejne działania.

  Tomasz Gondek– skarbnik   prowadzi sprawy finansowe i obsługę funduszu zbiórki publicznej przeznaczonej na pomoc w rekonwalescencji absolwentce.

   Piotr Szafraniec  –I sekretarz ,  w  jego  gestii  jest prowadzenie  elektronicznej korespondencji  z członkami stowarzyszenia  oraz prowadzenie elektronicznej  dokumentacji organizacji.

  Mariola Stąpór -II sekretarz,  prowadzi  papierową dokumentację stowarzyszenia  i listowną  korespondencję.

  Tomasz Rutczyński – członek , w jego gestii są sprzede wszystkim sprawy pamięci ( cmentarze i organizacja nabożeństwa 2  listopada w kościele pw. Trójcy Św.)  oraz wykonywanie  dokumentacji  fotograficznej  wydarzeń i działań  stowarzyszenia.

 Szymon Żaba-Żabiński, - członek, prowadzi  konto stowarzyszenia na Facebooku, współredaguje  strony internetową i współdziała w  prowadzeniu  korespondencji drogą elektroniczną.

2. W roku S. Żeromskiego , w 150. rocznicę urodzin pisarza miało miejsce:

a)    Przeprowadzenie wśród uczniów szkoły konkursu na komiks „Żeromski w komiksie” z udziałem autora komiksów Jerzego Ozgi

b)    Wydanie 7 nr-u almanachu „Żeromszczak”  zawierającego wykonane przez uczniów komiksy i prace plastyczne do którego zaprosiliśmy prof. Kwirynę Handkę-prezesa Tow. im. S. Żeromskiego i znawcę komiksów red. Pawła Chmielewskiego ,absolwenta ( echa wydarzenia znalazły się w magazynie TVP Kielce Słup; Telekurierze ; magazynie „Projektor” i pismach branżowych  środowiska autorów komiksów.

c)    Konkurs na plakat i ex-libris Żeromskiego pilotowany przez Mariolę Stąpór i Małgosię Mazur –  powstał wtedy,  w roku rocznicowym dla Żeromskiego.  jedyny w kraju plakat  wykonany przez naszą absolwentkę Darię Maroń, rysunki wykonała  też Ola Trzcińska uczennica Technikum  Usług Fryzjerskich

  1. Do 15 szkół ogólnokształcących w kraju noszących  imię Żeromskiego rozesłaliśmy ofertę monografii i zaproszenie na październikowe uroczystości.  Przedstawiciele 3 zjawili się we wrześniu i zostali obdarowani monografią.
  2. Uroczystości z okazji urodzin Pisarza 14.10 br. w Muzeum Lat Szkolnych S. Żeromskiego z udziałem gości z kraju ze szkół im. Żeromskiego i  uświetnione koncertem „Pod dachami Paryża”  piosenkarki A. Hameli, absolwentki liceum im. S. Żeromskiego z Jeleniej Góry.

Najliczniejsza  grupa uczniów i nauczycieli pod wodzą dyrektora Stanisława Dzwonnika i Beaty Janickiej z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. S. Żeromskiego w Częstochowie przybyła z  ogromną, własnoręcznie upieczoną, pyszną „stefanką”. Z Tomaszowa Mazowieckiego przyjechały szkolne wydawnictwa.  Uznanie  zgromadzonych zyskała anglistka, która przyjechała  aż z Liceum Żeromskiego  w Pucku. Serca uczestników wieczoru podbiła  brawurowym wykonaniem francuskiego repertuaru Anna Hamela . Miejsce spotkania, dawny gmach szkoły, wybrany został  nieprzypadkowo. Gospodarzami wieczoru byli  uczniowie -Michał i Eryk. Uczestniczyli w uroczystości  obok autorów almanachu i gości z kraju  absolwenci, nauczyciele, dyrekcja   i uczniowie szkoły, literaturoznawca i dziennikarz, prywatnie też absolwent szkoły, Paweł Chmielewski  oraz  zainteresowani kielczanie.

  1. Wycieczka warszawskim szlakiem Żeromskiego  odbyła się 11 października z rewelacyjnym przewodnikiem Pawłem Grzesikiem , pracownikiem Muzeum Narodowego w Kielcach. Obejrzeliśmy pokój Żeromskiego na Zamku Królewskim,  inscenizację „Ech leśnych”  w wykonaniu teatru Muzeum, wysłuchali opowieści kustosza  Daniela Artymowskiego o związkach  Żeromskiego z Zamkiem  i powędrowali przez istotne dla okresu studenckiego  pisarza miejsca Warszawy.  Na koniec odwiedziliśmy cmentarz składając wieniec  ze świętokrzyskiego mchu  z gałązką jodły na mogile Żeromskiego. W wycieczce udział wzięli też warszawscy absolwenci , Anna Lewicka i Jarek Barwicki. Pomoc w sfinansowaniu autokaru okazał nam kol. M. Znojkiewicz.
  2. Chętni absolwenci mogli uczestniczyć we wrześniu w sesji naukowej poświęconej aktualności  twórczości pisarza zorganizowanej przez Uniwersytet Jana  Kochanowskiego i Bibliotekę Publiczną a także w imieninach Żeromskiego Ciekotach, gdzie  fragmenty „Dzienników” pisarza czytał aktor Jan Nowicki.
  3. Prowadzimy rozmowy na temat zabezpieczenia kapliczki z autografem Żeromskiego w Św. Katarzynie
  4. Kontynuujemy race nad wydawnictwem „Wierni sobie. Wśród szkolnych kolegów S. Żeromskiego”. To książka pisana przez kol. Jerzego Daniela  , a  pomocy w gromadzeniu materiałów  udzielili kol. i kol. : Monika Henke-Wrońska, Jolanta Stefańska, Jolanta Daniel, Andrzej Dąbrowski , Mariola Stąpór, Anna Zielińskiej i ja.
  5. Kol. Tomasz Rutczyński będąc na Helu złożył kwiaty pod pomnikiem S. Żeromskiego w towarzystwie przedstawicieli Urzędu Miasta Hel  i Biblioteki Miejskiej .

3. Udział w życiu Szkoły

a)      Zarząd kontynuuje przyznawanie  w porozumieniu z nauczycielami i dyrekcją szkoły ustanowione i fundowane  przez absolwentów stypendia : Stypendium im. Marii Lewickiej dla tych co mają pod górkę ( fundacja sióstr Lewickich); stypendium zarządu dla niekonwencjonalnego ucznia ( fundacja członków zarządu i komisji rewizyjnej); stypendium  językowe w postaci kursu bezpłatnej nauki  nauki  w szkole j. angielskiego Guides ( fundacja kol. Barbary Brożyny);  stypendium  dla uczniów z pasją im. Ireny  Znojkiewicz ( fundacja kol. Macieja Znojkiewicza). Rozdanie tego ostatniego  w tym roku jeszcze przed nami.

b)    W uroczystości  zakończenia nauki uczniów klas 3-ich wzięłam udział z kol. Szymonem Żabą Żabińskim i kol. prof. Andrzejem Neimitzem, który przywitał abiturientów w gronie absolwentów. Tradycyjnie olimpijczycy zostali wyróżnieni monografiami szkoły, artyści monetą stowarzyszenia, a wszyscy księgą pamiątkową.

 

4. Działania skierowana  do absolwentów- życie koleżeńskie

 

a)    2 września tradycyjnie obchodziliśmy  pod pomnikiem przed szkołą imieniny Stefana  patrona zakończone jak zwykle w Pałacyku Zielińskiego

b)  Zorganizowana zgodnie z wolą ubiegłorocznego Walnego Zebrania  wycieczka z Kużniak do Oblęgorka w czerwcu pod wodzą Jacka Jopowicza miała dwoje uczestników  absolwentów : Jacka i mnie, podobnie jak kolejna świetnie poprowadzona

  1. Wycieczka na Św. Krzyż na spotkanie z oryginałem Kazań Świętokrzyskich. Jackowi zawdzięczamy też przyrodnicze korespondencje na naszej stronie
  2. Kwesta . Uczestniczyło 11 uczniów i 14 absolwentów: Szymon Żaba Żabiński, Małgorzata Sobieraj, Mariola Stąpór, Ryszard Ostachowski, Anna Zielińska, , Wiesława Stajura, Andrzej Barwicki, Tomasz Gondek, Małgorzata Bielecka ( kiedyś nauczyciel szkoły i mama absolwentki) Ala Bojarowicz, Piotr Szafraniec , Anna Myślińska- oraz uczeń SP 32  Bartek Michałek ( do jego szkoły wystosowaliśmy list z wyrazami uznania dla Bartka). Stroną organizacyjną zajęła się kol. Mariola Stąpór .
  3. Znicze i kwiaty skaładaliśmy jak co roku na mogiłach nauczycieli i pod tablicami pamięci.
  4. 2 listopada miała miejsce w kościele p.w. Trójcy Św. Msza św. z udziałem absolwentów : Leszka Maciejewskiego, Małgorzaty Banasik, Jacka Gajewskiego i Andrzeja Dąbrowskiego.  Mszę odprawił ks. kol. Jarek Jagiełło, kazanie powiedział ks. Józef Smulczyński , koncelebrował  mszę ks. Grzegorz Kmiecik  i uczestniczyli alumni Seminarium,  absolwenci: Patryk Kundera, Jakub Malicki i Wojtek Rutczyński. Jak co roku organizację wziął na siebie kol. Tomek Rutczyński.
  5. Pogrzeby. Nasi przedstawiciele pożegnali kol. Wacława  Cichockiego we Wrocławiu i  prof. Kwiatkowskiego w Kielcach.
  6. Nowy Rok po raz kolejny przywitaliśmy w willi Hueta. Spotkanie uatrakcyjnił występ pianistki , stypendystki stowarzyszenia Joanny Pietrzyk i zaprzyjaźnionego już z nami Maćka Schmeidla. W tym roku program wzbogacony został o  pomysł Andrzeja Domonia aukcji fotografii  o tematyce zimowej kolegów Jacka Jopowicza i Andrzeja Domonia . Aukcję efektywnie poprowadzili :Janusz Sura I Ryszard Ostachowski. Organizacją bankietu kierowała kol. Małgorzata Mazur.

 

5.  Udział w niecodziennych wydarzeniach:

 

  1. Uczestniczyliśmy w promocjach książek kolegów : Macieja Zarębskiego „ Z Klerykowa w świat”, Jerzego Daniela „W gwiazdach zapisane”,  Sławomira Rogowski ego„ Widok z dachu” i  Marzeny  Kasprowicz” Drzazgi”.
  2. Byliśmy obecni na sesjach naukowych, spotkaniach  rocznicowych ( jesienią w spotkaniu maturzystów z rocznika 1949), pokazach  teatralnych  szkolnego zespołu teatralnego  z „Historią”  Gombrowicza. W lutym pokaz miał miejsce na dużej scenie Teatru im. S. Żeromskiego w Kielcach.,
  3. Cieszymy się, kiedy koledzy otrzymują wyróżnienia, czego staramy się dawać wyraz.
  4. W czerwcowym spotkaniu rodziny „Wybranieckich”, żołnierzy i sympatyków oddziału Barabasza uczestniczyli absolwenci Wiesia Stajura , Piotr Rzepka i uczennica Katarzyna Seligowska.
  1. Inne
  1. Nowe zbiory  stowarzyszenia wzbogaciły się o ciekawy przewodnik po Kielcach  pióra kol. Stanisława Janusza Komorowskiego „Kielce do A do Z”
  2. Życzenia świąteczne i noworoczne składaliśmy koleżeństwu na kartach zaprojektowanych przez  absolwentkę Maję Szafraniec.
  3. Na stronie publikujemy nadsyłane korespondencje pokazujące ciekawe miejsca i ludzi  autorstwa kolegów: J. Jopowicza; M. Znojkiewicza, T. Rutczyńskiego, A. Domonia  

                         Magdalena Helis-Rzepka

                          ( prezes)

 

Spraw

Galeria: