Abiturienci, kajos i kasztany

24 kwietnia br.  uczniowie klas trzecich stali się abiturientami. Towarzyszyliśmy im w uroczystości  "przejścia"  w grono absolwentów  Szkoły. O wydarzeniach, które przychodzą w określonym czasie-ani za wcześnie, ani za późno, czyli we właściwym kajos, który trzeba dostrzec, bo występuje tylko raz,  ciekawie mówiła, witając abiturientów w naszym gronie, absolwentaka Szkoły, dr Małgorzata Krzysztofik, profesor UJK.                                                                                                                                                                                                              Wzorem lat ubiegłych Stowarzyszenie wyróżniło w trakcie uroczystości laureatów olimpiad i konkursów przedmiotowych monografiami szkoły. W tym roku otzymało je czworo uczniów:

Maksym Błaszczykowski laureat XVII Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Prawie, Damian Duda finalista I Ogólnopolskego Konkursu Wiedzy o Mediach, Adam Sękowski finalista XXX Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Ekologicznej i Katarzyna Kmiećik fmalistka IX Olimpiady Wiedzy o Świecie Antycznym, Laureatka IX Świętokrzyskiego Konkursu Języka Łacińskiego i Kultury Antycznej.

Stypendium im. Ireny Znojkiewicz dla osób z pasją, konsekwentnie rozwijających swoje zainteresowania, ustanowione przez absolwenta Macieja Znojkiewicza, przyznawane w imieniu fundatora przez Zarząd Stowarzyszenia w konsultacji z nauczycielami Szkoły przyznawaliśmy po raz ósmy. Z grona abiturientów otrzymały je:

Joanna Kubicka i Nina Laszczyk, tancerki zespołu Impuls działającego w Szkole Tańca Kieleckiego Teatru Tańca. Tańczyły na kilkudziesięciu scenach w całej Polsce. Najważniejsze nagrody i wyróżnienia, które zdobyły z Zespołem to : Grand Prix na Ogólnopolskim Konkursie Tanecznym w Małogoszczu oraz wielokrotnie I miejsca na konkursach w m.in.Białymstoku, Skarżysku-Kamiennej, Górze Kalwarii, Częstochowie, Katowicach. W marcu tego roku Zespół Impuls zakwalifikował się do Konkursu światowego Dance World Cup, który odbędzie się na przełomie czerwca i lipca w Bukareszcie w Rumunii.

Aleksandra Ciszek i Karolina Górska, wolontariuszki, pomagały w szpitalach dziecięcych w ramach współpracy z Fundacją Pomóżmy Marzeniom , w organizacji Światowych Letnich Igrzysk Polonijnych Kielce 2013, w 51 Europeadzie Kielce 2014, współpracowały z Wielka Orkiestrą Świątecznej Pomocy ,z Domami Pomocy Społecznej, współorganizowały ogólnopolski Program dla Młodzieży Mam Haka na Raka organizując marsz miejski, prowadząc multimedialne lekcje edukacyjne dla młodzieży gimnazjalnej i licealnej, biorąc udział w dyskusjach radiowych na temat zdrowia , popularyzowały temat w lokalnych mediach.

Kolejne dwa stypendia przyznane zostały uczennicom klasy drugiej, Magdalenie Mechel, zdobywczyni tytulu finalisty XIX Olimpiady Wiedzy o Żywieniu i Żywności i  zdobywczyni pierwszego miejsca w Wojewódzkim Konkursie Językowym oraz  Karolinie Kozieł, aktywnej wolontariuszce, siatkarce, tenisistce i biagaczce odnoszącej w tych dziedzinach liczne sukcesami, a przy tym również finalistce XIX Olimpiady Wiedzy o Żywieniu i Żywności.

Bez humanistycznych pasji szkolne życie byłoby szare i niepełne. Gratulując energi w spełnianiu marzeń, wyróżnienia artystyczne - naszego "żeroma"( monetę Stowarzyszenia ) wręczyliśmy członkom szkolnego teatru: Michałowi Kasprzycki emu,  Erykowi Pawlowskiemu, Katarzynie Seligowskiej, Dominice Koziarczyk, Klaudii Górskiej, Patrycji Siennickiej , Damianowi Dudzie i  Bartoszowi Michalskiemu.

Teatr w ciągu trzech ostatnich lat przygotował trzy przedstawienia, które pokazał na scenie szkolnej, Kieleckiego Centru Kultury i w Teatrze im. S. Żeromskiego. Zdobył też wyróżnienia: 2 miejsce w XVIII Międzyszkolnych Spotkaniach Teatralnych za „Operetkę" W. Gombrowicza, 3 miejsce w Festiwalu Scyzoryki. Świętokrzyska Nagroda Artystyczna 2014 za „ Zataczaczy kół" , z  „Historią" W. Gombrowicza wystąpił na scenie Teatru im. S. Żeromskiego w Kielcach.

W uroczystości Stowarzyszenie reprezentowali kol.i kol. Danuta Świat, Magdalena Helis-Rzepka, Andrzej Neimitz i Tomasz Rutczyński.

Teraz pozostaje już tylko pytanie - czy kasztany zdążą zakwitnąć do 4 maja, pierwszego maturalnego egzaminu?

Galeria: