80 rocznica bitwy pod Monte Cassino. Śladem weteranów z Kielc

I Marsz Mulników - rekonstrukcja historyczna dla upamiętnienia bitwy pod Monte Cassino 1944r. Marsz pamięci porucznika Stanisława Wrońskiego bohatera spod Monte Cassino, kielczanina, instruktora harcerskiego, wieloletniego nauczyciela z I LO.

Dziękujemy koledze Zbyszkowi Kowalskiemu za przygotowanie i przeprowadzenie wydarzenia. Dziękujemy całemu zespołowi mulników.

Cypryjscy mulnicy dowodzeni przez pochodzącego z Kielc porucznika Stanisława Wrońskiego byli cichymi bohaterami bitwy stoczonej w 1944 roku we Włoszech. To oni dowozili broń, żywność oraz leki do oddziałów liniowych.

W walkach o Monte Cassino brał udział Gustaw Herling Grudziński, który był radiotelegrafistą. Radiostację podobną do tej jaką obsługiwał można było obejrzeć na jednym ze stanowisk.

To była niezwykła lekcja historii.

 

APEL!!!

Żeromszczacy mamy prośbę o przesyłanie wspomnień o prof. Stanisławie Wrońskim, o jego opowieściach, lekcjach, relacjach z uczniami. Mogą być 2-3 zdania lub dłuższa opowieść. Chcemy ocalić od zapomnienia postać Szweja. Szykujemy okolicznościowe wydawnictwo. Oczywiście jeśli macie pamiątkowe zdjęcia to tez chętnie wykorzystamy w książce. Można pisać i przesyłać na adres e-mail zeromszczacy-kielce@wp.pl

 

Więcej na stronach:

https://radiokielce.pl/1189853/marsz-ma-przypomniec-o-zapomnianych-bohaterach-z-kielc/

https://emkielce.pl/index.php/miasto/marsz-mulnikow-upamietnil-kieleckich-bohaterow-spod-monte-cassino

Zdjęcia archiwalne pochodzą z archiwum kol. Andrzeja Domonia

Zdjęcia z wydarzenia Zofia Pietraszek

 

 

Galeria: