Zaćmienie księżyca i opozycja Marsa

Nasz Kolega Jacek Jopowicz nadesłał do nas informację i kilka ilustrujących  notatkę zdjęć o ciekawym zjawisku astronomicznym z ubiegłej nocy, a mianowicie całkowitym zaćmieniu księżyca.

Pozwalamy sobie umieścić w naszej witrynie nadesłany materiał. Dodatkowo niżej podpisany pozwala sobie uzupełnić autorską galerię zdjęć Jacka Jopowicza o kilka zdjęć własnych.

Witold Smaga

Przejdźmy zatem do meritum:

Bardzo rzadkie zjawiska astronomiczne mogliśmy obserwować wieczorem 27 lipca. Było pełne zaćmienie Księżyca, czyli przesłonięcie go przez cień Ziemi, wyjątkowo długie, które trwało 1 godzinę i 43 minuty. Koniunkcja Księżyca i Marsa to ich duże zbliżenie. Jednocześnie Mars znajdował się także także bliżej Ziemi.
Była też tzw. wielka opozycja Marsa, czyli ustawienie w jednej linii ze Słońcem i Ziemią.
A było to tak:
najpierw po zachodniej stronie nieba ciekawa Wenus wyjrzała zza drzew, potem na południowym wschodzie po godzinie 21.30 Księżyc był już zaćmiony, a poniżej znajdował się Mars w koniunkcji z nim. Po północy cień Ziemi już niemal całkowicie odsłonił Księżyc.
Podczas zaćmienia Księżyc nie znika jak Słońce w takim przypadku, natomiast nabiera ciemnoczerwonej barwy. Mogą go częściowo (lub całkowicie) przesłaniać chmury.
Jacek Jopowicz
 
 

 

 

Galeria: